Катарсис

Катарсис

Скульптура Йоганна-Георга Пінзеля, Франциска Олендзького, Олександра Животкова

Хлібня, з 11 серпня 2021 року до 05 лютого 2022 року

Катарсис – відомий з часів Арістотеля стан морального очищення, піднесення душі через мистецтво. Це рушійна сила для нашої трансформації та відродження.

Катарсис може бути моментом емоційної кульмінації, майже станом афекту. Такий добре видно у фігурах Йоганна-Георгія Пінзеля та Франциска Олендзького, які мали пробуджувати у парафіян костелів емпатійне співчуття християнським святим. Тут багато свободи, навіть болісного звільнення, вибуху. Тут ми забуваємо про буденність, бо відчуваємо збудження душі.

Але катарсис може бути також очищенням душі від пристрастей і пов’язаних з ними страждань задля моральної рівноваги та спокою. Це момент «виходу за межі себе», це світло у темряві, це квінтесенція болю, щастя і любові у нерозривній єдності. Це багатошарова різьблена поверхня скульптур Олександра Животкова. Він, народжений у сучасному світі, звертається до стародавніх текстів з «Книги Екклезіаста»: «Покоління відходить, й покоління приходить, а земля віковічно стоїть!». Проповідник Еклезіаст описує картину вічного коловороту всесвіту і людини. Його порада для всіх наступних поколінь — отримувати задоволення від процесу життя, не забуваючи при цьому його суєтність.

Роботи цих авторів розмежовані віками, але такі близькі по духу. Бо у бажання душі немає обмежень у часі та просторі — всі ми хочемо бути разом і бути щасливі від простих речей. Тут і зараз.

Кураторка – Тетяна Волошина.

Організатори виставки: Національний заповідник «Софія Київська»,  Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г. Возницького, Дім Майстер Клас,  Stedley Art Foundation.