Мозаїки та фрески Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.

Мозаїки та фрески Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.

Виставка «Мозаїки та фрески Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.» представляє зразки монументального живопису (мозаїки та фрески) та різьблення по каменю часів України-Русі.

Монастир, знаний зараз як Михайлівський, був заснований у часи правління сина Ярослава Мудрого – київського князя Ізяслава (1054 – 1068). Його син, київський князь Святополк II у 1108 – 1113 рр. спорудив у монастирі церкву, посвячену своєму небесному патрону – храм Михайла Золотоверхого. Цей храм дав назву всьому монастирю.

До нашого часу Михайлівський Золотоверхий собор часів України-Русі не зберігся. 14 серпня 1937 р. храм було підірвано радянською владою. Утім, перед варварським знищенням храму, група вчених домоглася дозволу на демонтаж унікальних мозаїк та фресок поч. XII ст. з Михайлівського Золотоверхого собору.  Грандіозні мозаїки «Євхаристія» та «Архідиякон Стефан», фрескова композиція «Благовіщення», шиферний рельєф зі святими воїнами-змієборцями та ряд інших шедеврів світового мистецтва були врятовані.

Скарби Михайлівського Золотоверхого собору представлені на виставці, яка є доступною для огляду на хорах (II поверсі) Софійського собору.