Тематика екскурсій

Тематика екскурсій

Дізнатись більше про пам’ятки Національного заповідника «Софія Київська» ви можете під час оглядових та тематичних екскурсій, які проводять екскурсоводи та наукові співробітники його музеїв. Екскурсії розраховані на відвідувачів різних вікових категорій. Додаткова інформація та замовлення екскурсій за телефонами:

  • «Софійський музей»: +38(044) 279 22 56;
  • Музей «Будинок митрополита»: +38(044) 270 55 73);
  • Музей «Золоті ворота»: +38(044) 278 69 19;
  • Музей «Кирилівська церква»: + 38(044) 417 22 68;
  • Музей «Андріївська церква»: +38(044) 278 12 21;
  • Музей «Судацька фортеця»: +38(06566) 3 16 06.

«СОФІЙСЬКИЙ МУЗЕЙ»

Оглядова екскурсія по Софійському собору /45 хв./

Ця оглядова екскурсія — перше знайомство з Софійським собором — головним митрополичим храмом Київської Русі-України, де відбувалися церемонії «посадження» князів на київський престол, прийоми іноземних послів, укладалися політичні угоди, велося літописання та було створено першу відому на Русі бібліотеку. Ви побачите давню архітектуру та унікальний за своєю цілісністю комплекс мозаїчного (260 м2) і фрескового (3000 м2) живопису ХІ ст., дізнаєтесь про присвяту собору. Вашу увагу приверне величне зображення Богоматері Марії Оранти, золочений дерев’яний іконостас ХVІІІ ст., прикрашений різьбленням мармуровий саркофаг, у якому 1054 р. був похований великий київський князь Ярослав Мудрий.

Оглядова екскурсія по Софійському музею /90 хв./

Ви бажаєте більше дізнатись про видатну пам’ятку давньоруського мистецтва першої половини ХІ ст., детальніше ознайомитися з внутрішньою архітектурою собору та монументальним живописом, гвинтовими сходами північної башти потрапити на хори, де під час богослужінь перебував князь і його оточення?… Тоді ця екскурсія для вас. На вас також чекає цікава розповідь про стінопис вівтарів Софійського собору, зокрема південного, присвяченого діянням архангела Михаїла, ви побачите сцени христологічного циклу, що ілюструють земну історію життя Ісуса Христа і читаються як «книга» — зліва направо і зверху вниз.

Оглядова екскурсія по Софійській дзвіниці — пам’ятці архітектури ХVІІІ ст. /45 хв./

Ця динамічна екскурсія ознайомить вас з історією будівництва Софійської дзвіниці. Давніми вузькими сходами можна піднятись на другий ярус, де зберігається дзвін, відлитий на замовлення та коштом гетьмана Івана Мазепи. Також ви матимете можливість подивитись на місто з висоти пташиного польоту, адже висота Дзвіниці становить 76 м.

Київ з оглядового майданчика Софійської дзвіниці /45 хв./

З оглядового майданчика софійської Дзвіниці відкривається чудова панорама Верхнього Києва. Тут під час екскурсії можна дізнатися про історію забудови навколишньої території, прослухати розповідь про важливі історичні події, що відбувалися біля стін Софії Київської протягом століть.

Мозаїки та фрески Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст. /45 хв./

Під час екскурсії відвідувачі матимуть змогу ознайомитись з унікальними автентичними мозаїками та фресками ХІІ ст. з Михайлівського Золотоверхого собору, які належать до кращих зразків світового мистецтва. Історія трагічної долі пам’ятки, знищеної у 1937 році, та її сучасного відродження нікого не залишить байдужим. Експозиція, яка розміщена на хорах Софійського собору, нещодавно доповнена унікальними матеріалами з фондів заповідника, які раніше ніколи не експонувались.

Екскурсія «Некрополь Софії Київської» /45 хв./

Софійський собор з давніх часів слугував усипальнею князів і вищого духівництва, а також місцем поховання подвижників православ’я. Некрополь Святої Софії, що містив десятки поховань як у соборі, так і на його подвір’ї, є найдавнішим в Україні (1054-1995 рр.). До наших днів собор зберігає пам’ять про віхи вітчизняної історії та про її видатних особистостей. Софійський некрополь дихає таємницями, і у Вас буде можливість дізнатися про них.

Екскурсія «Русь-Україна у родинному колі Європи» /90 хв./

Під час екскурсії ви дізнаєтесь, як молода східнослов’янська держава, що вийшла на історичну сцену з походами перших князів на Візантію, поступово перейшла до рівноправної участі в політичному житті Європи та Близького Сходу. Чому Володимир зробив вибір на користь християнства за грецьким обрядом? Яку роль відігравали династичні шлюби у середньовічні часи та як вони вплинули на історію України-Руси? Які історичні події, що відбувалися в Константинополі, ілюструють світські фрески Софійського собору? Пам’ять про яких київських князів зберігають стародавні написи на стінах храму? На ці та багато інших питань Ви знайдете відповіді під час захоплюючої подорожі у часи найбільшого розквіту Київської Русі-України.

Екскурсія «Написи-графіті Софії Київської» /45 хв./

Екскурсія знайомить відвідувачів зі стародавніми написами на стінах Софійського собору, найдавніші з яких датуються ХІ ст. В науці ці написи отримали назву «графіті» (італ. graffiti, букв. — видряпаний).

Під час подорожі музеєм завдяки пам’ятним записам, молитвам, документам, малюнкам, збереженим на стінах храму, відвідувачі зможуть детальніше дізнатися про минуле нашої держави, пережити хвилюючі історичні події разом з їх учасниками — авторами графіті, поповнити свої знання про різноманітні сторони життя наших предків. Серед найцікавіших софійських графіті — запис про смерть Ярослава Мудрого, софійська абетка, автограф Володимира Мономаха та багато-багато інших.

Екскурсія  «Біблія в розписах Софії Київської» /90 хв./

Розписи храмів у давнину називали «Біблією для неписьменних», адже вони ілюстрували Священне писання, допомагаючи вірянам зрозуміти основи християнської віри. Під час екскурсії біблійні сюжети Старого та Нового Завіту наочно предстануть у художньому ансамблі Софії Київської та занурять у духовний світ середньовічної Русі-України. Унікальні розписи собору познайомлять як із добре знайомими сценами церковних свят, так і з оригінальними зображеннями житія святих, рідкісними апокаліптичними  та євангельськими сюжетами, а також нещодавно відкритими під час реставрації живописними композиціями «Шлях до Емауса» та «Вечеря в Емаусі».

Екскурсія «Небесний покровитель Києва — архангел Михаїл» /90 хв./

Тематична екскурсія присвячена традиції вшанування архангела Михаїла на українських землях від часів прийняття християнства до сучасної доби. Ви побачите одне з найдавніших фрескових зображень архангела Михаїла, оглянете мозаїки та фрески Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст., дізнаєтеся про відтворені фігури архангела Михаїла на південній в’їзній башті, на західному фронтоні Михайлівського Золотоверхого собору та на Печерських воротах, а також насолодитеся панорамою  Києва з оглядового майданчика Софійської дзвіниці.

Музична екскурсія «Софійська колядка» /1,5 год./

У XVII ст. у Софійському монастирі співали особливу колядку. Окрім традиційних привітань та побажань здоров’я господарю, вона містила оповідь про творення світу, а також місцеву легенду про будівництво Софійського собору в Києві. З часом «Софійська колядка» була забута. Але у 1889 році вона була віднайдена й опублікована Іваном Франком. Мабуть, невипадково це вдалося зробити саме йому: великий письменник називав Різдво «найпоетичнішим святом у слов’ян, ба й у всіх народів християнських». «Софійська колядка — єдина в своїм роді і варта особливої уваги!», — наголошував і Грушевський.

Завдяки братчику Київського кобзарського цеху лірникові Яремі (Вадиму Шевчуку) «Софійська колядка» пролунає у соборі саме для Вас чи не вперше за сотні років.

Під час екскурсії відвідувачі завітають до Митрополичого палацу Святої Софії,дізнаються які «подарунки» на Різдво у XVII-XVIII ст. отримували Київські митрополити, зануряться в ауру Софії Київської під звуки ліри XVII ст. та відчують, як «звучало» Різдво у Софійському соборі у часи Петра Могили, Богдана Хмельницького та Івана Мазепи. Екскурсія проводиться тільки за попереднім замовленням.

 

МУЗЕЙ «БУДИНОК МИТРОПОЛИТА»

Оглядова екскурсія Будинком митрополита /45 хв./

Будинок митрополита — визначна пам’ятка архітектури і мистецтва України у стилі бароко. Після масштабної реставрації відкритий для огляду у 2008 році. Під час екскурсії кімнатами розкішного двоповерхового палацу, де відтворено інтер’єр митрополичих покоїв XVIII — початку ХХ ст., відвідувачі зможуть почути розповідь про життя і служіння київських митрополитів; більшість із них — визначні особистості, які зробили значний внесок у розбудову й розвиток Софійського монастиря, а також усього релігійного життя України.

Екскурсія «Печі й каміни Будинку митрополита» /45 хв./

Печі й каміни — окрема яскрава тема й цікава сторінка реставрації Будинку митрополита, що відбулася у 2005–2008 роках. Під час екскурсії відвідувачі матимуть нагоду оглянути інтер’єр пам’ятки, невід’ємною складовою якого є печі (реконструйовані, а також викладені з автентичних кахлів), дізнатися про особливості розвитку пічної кераміки в Україні у XVIII — на початку ХХ ст., почути розповідь про унікальну історію кожної з печей, представлених в експозиції.

 

МУЗЕЙ «ЗОЛОТІ ВОРОТА»

 Оглядова екскурсія /45 хв./

Кияни та гості Києва під час екскурсії побачать автентичні залишки давнього парадного в’їзду до Києва XI ст., відбудовану надбрамну церкву, діючу підйомну дерев’яну решітку — герсу та реконструйований бойовий майданчик, що давав можливість вести бій всередині проїзду. Сучасний краєвид Києва відкриється відвідувачам з оглядових площадок павільйону.

Пішохідна частина «Туру вихідного дня» (Золоті ворота — Софія Київська —Михайлівський Золотоверхий) /90 хв./

Подорож маршрутом Туру вихідного дня відбувається по Золотоворітській вулиці, Георгіївському провулку, Софійській площі та вулицею Володимирською — однією з головних розпланувальних осей центрального району Києва. Тут зосереджено значний комплекс пам’яток археології, історії, архітектури та містобудування, мистецтва, що віддзеркалюють майже увесь історичний проміжок культурного життя міста.

 

МУЗЕЙ «АНДРІЇВСЬКА ЦЕРКВА»

Оглядова екскурсія по Андріївській церкві /45 хв./

9 вересня 1744 року російська імператриця Єлизавета Петрівна власноруч поклала у підвалини Андріївської церкви перші три цеглини — символ майбутнього будівництва храму… Цікаві факти з історії спорудження церкви, біографічні відомості про її архітектора Ф.-Б. Растреллі, розповідь про архітектуру та декоративне оздоблення храму, особливу увагу в якому привертає пишний бароковий іконостас, чекають на вас під час цієї екскурсії.

Андріївська церква та її архітектурне оточення /45 хв./ (за попереднім замовленням)

Під час екскурсії відвідувачі знайомляться з історією Старокиївської гори, де за часів Київської Русі розташовувався політично-адміністративний центр Києва, а також з Андріївським узвозом — однієї з найцікавіших вулиць Києва, де можна побачити «прибуткові» будинки кінця ХІХ — початку ХХ ст.

З паперті Андріївської церкви відкриється одна з найкращих панорам Києва з видом на Поділ — стародавню нижню частину міста, де збереглися до нашого часу унікальні історико-архітектурні пам’ятки різних епох.

 

МУЗЕЙ «КИРИЛІВСЬКА ЦЕРКВА»

 Оглядова екскурсія по Кирилівській церкві (з підйомом на 2-й поверх) /45 хв./

Через своє розташування, Кирилівська церква ХІІ ст. знаходиться поза традиційними туристичними маршрутами. Проте, відвідавши її, ви не залишитесь байдужими. Велич архітектури, неперевершений талант і майстерність давніх зодчих розкриються перед вами під час екскурсії. Піднявшись з екскурсоводом на 22 сходинки, що ведуть на другий поверх храму, ви поринете в світ мистецтва, створеного художниками ХІХ ст.

Оглядова екскурсія по Кирилівській церкві /90 хв./

На цій екскурсії ви матимете змогу детальніше ознайомитись з комплексом фрескового живопису Кирилівської церкви —одним з найповніших і художньо довершених ансамблів давньоруського монументального мистецтва ХІІ ст. На вас чекає цікава розповідь про роботи з реставрації та поновлення стінопису храму в 1880-х роках, які виконували викладачі та учні Київської рисувальної школи М. Мурашка і студенти Імператорської Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі під керівництвом А. Прахова. В монументальних композиціях художників М. Врубеля, І. Їжакевича, Х. Платонова, І. Селезньова та ін. ви побачите творче переосмислення духовної культури попередніх поколінь.

Творчість М. О. Врубеля в Кирилівській церкві /45 хв./

Захоплююча екскурсія знайомить відвідувачів з життям Михайла Врубеля та його творчістю в Київській Кирилівській церкві. Монументальні твори, серед яких композиції «Зішестя Святого Духа « та «Цар-Космос», а також образ Богоматері, втілений в іконі мармурового іконостасу, передадуть вам глибину таланту і почуттів цієї непересічної особистості.

Екскурсія «Творчість художників ХІХ ст. в Кирилівській церкві» /45 хв./

В ІІ пол.  ХІХ ст. в Кирилівській церкві відбулись масштабні ремонтно-реставраційні  заходи, спрямовані на приведення до ладу цієї споруди та оновлення внутрішнього оздоблення пам’ятки. В цей час над стінописом храму працювало близько 40 майстрів, серед яких відомі київські живописці: Микола Пимоненко, Іван Селезньов, Іван Їжакевич, Самуїл Гайдук та ін. Живопис, створений ними — без перебільшення видатне явище в контексті національної  культурної спадщини.

Саме на стінописних теренах Кирилівської церкви, наприкінці ХІХ ст., сформувалась професійна команда українських художників монументалістів. Згодом, набутий ними у Кирилівському храмі перший досвід сакрального мистецтва, було втілено у київському Володимирському соборі, трапезній церкві Києво-Печерської лаври і в інших храмах України.

Талант митців ХІХ ст., цікаві історії з їх біографій, і, поза сумнівом, створені ними яскраві живописні кирилівські композиції нікого не лишить байдужим.

 

МУЗЕЙ «СУДАЦЬКА ФОРТЕЦЯ»

Оглядова екскурсія по Судацькій фортеці /70 хв./

Мовчазними свідками минулих століть є башти і мури Судацької фортеці. Екскурсія перенесе вас в далекі часи середньовіччя, коли тут вирувало галасливе життя. Головними воротами ви потрапите на територію фортеці, відвідаєте замок консула та цитадель. Незвичайна величність споруд, які дивовижно поєднуються із ландшафтом, будь-якої пори року вразить відвідувачів своєю красою.