Ікона «Таїнство сповіді»

Ікона «Таїнство сповіді»

Ікона була написана у середині 50-х рр. XVIII ст. невідомим майстром. Образ був виконаний в нижній частині суцільного полотна, яким була зашита оборотна частина іконостасу Андріївської церкви. Сюжет ікони візуалізує таїнство сповіді (покаяння) – одного з семи православних таїнств. Він розгорнутий в інтер’єрі церкви. Тлом слугує іконостас синього із золотом кольору з канелюрованими пілястрами та капітелями коринфського ордеру; карнизами складного профілю.

На першому плані ікони – дві постаті. Праворуч від глядача – фронтальне зображення священика, одягнутого у темну ризу та червону із золотом єпитрахіль. Ліва рука його піднята вгору, а права лежить на голові людини, що сповідається. За спиною священика стоїть аналой з розкритою книгою.

Стан збереженості розписів оборотної сторони іконостасу Андріївської церкви в домузейний період її історії (до 1968 р.) був незадовільним.

Після утвердження музейного статусу Андріївської церкви реставрація ікони «Таїнство сповіді» проходила у два етапи. І етап – 1982-1991 рр. (худ. Бєляй А.Ф., Назарова В.О., Чабан К.Б., Яковенко І.В., Яровенко П.О.); ІІ етап – 2003 р. (худ. Подкопаєва В.І., Подкопаєв С.І., Остапчук А.М.). З 2004 р. ікона «Таїнство сповіді» експонується у виставкових залах Софійського собору.

Стан збереженості полотна з образами, яким був зашитий іконостас Андріївської церкви. Фото 30-х рр. XX ст. (фонди Національного заповідника «Софія Київська»)