Святкування ізраїльтянами першої Пасхи
Святкування ізраїльтянами першої Пасхи
Ікона розташовувалася у центральній частині над Царськими вратами зі зворотнього боку іконостаса, який було прикрашено шістьма іконами на сюжети старозавітного циклу.
На іконі зображено ритуальну трапезу під час святкування найголовнішого іудейського свята Песах (Пасха), коли вся родина збирається за столом скуштувати пасхального агнця. Цю давню традицію заповів своєму народові Мойсей, про що йдеться у книзі Вихід, гл. 12:
«…У десятий день цього місяця нехай візьмуть собі кожен ягня за домом батьків… Ягня у вас нехай буде без вади, самець, однорічне… І заколе його цілий збір Ізраїлевої громади на смерканні. …І нехай їдять тієї ночі те м’ясо, спечене на огні, та опрісноки. …А їсти його будете так: стегна ваші підперезані, взуття ваше на ногах ваших, а палиця ваша в руці вашій, і будете ви їсти його в поспіху. Пасха це для Господа!».
Авторство ікони не встановлене, проте відомо, що до написання ікон зворотнього боку іконостаса залучалися українські художники Іван Роменський та Іван Чайковський.
Реставрація ікони проходила у два етапи. І етап (1987-1992) виконували художники-реставратори «Укрреставрації» – Мироненко В.Л., Яковенко І.В. ІІ етап (2006) – художники-реставратори ННДРЦУ (Львівська філія) Гливка О.Г., Козак А.Т. Після реставрації ікона експонується у виставковому північному залі Софійського собору.