Проповідницька кафедра Андріївської церкви

Проповідницька кафедра Андріївської церкви

Проповідницька кафедра Андріївської церкви – унікальний витвір декоративно-прикладного мистецтва середини XVIII ст., що з’являється в оздобленні тогочасних православних храмів під впливом західноєвропейського мистецтва.

 Кафедра вирізьблена в 1752-1753 рр. у Санкт-Петербурзі  з деревини (липи) за кресленням обер-архітектора імператорського двору Ф.Б. Растреллі по аналогії з іншими кафедрами (не збереглися), що прикрашали столичні палацові церкви. Столярні роботи були доручені вольному майстру Йоганну Цунфорту, різьбленний декор Давіду Устерсу, а так звані «фігури» (херувимські та янгольські) Андрію Карловському. Позолотні роботи протягом 1753-1754 рр.  виконував французький золотарний майстер Лепренс. Живописні клейма на корпусі кафедри, написані живописним підмайстром О.П. Антроповим.

За структурою, проповідницька кафедра Андріївської церкви належить до кафедр пристінного типу. Корпус кафедри огортає кут північної стіни і має видовжений вхід по сходах вздовж стіни трансепту. Проповідницька кафедра складається з корпусу у вигляді парапету з живописними клеймами, «заплічника», де своєрідне тло за проповідником виконує ікона «Зішестя Св. Духа», та завершується балдахіном, увінчаним стилізованою імператорською короною. Внутрішню поверхню балдахіна, так зване «піднебесся», прикрашає ікона «Св. Дух». Корпус кафедри має форму опуклого багатокутника, нижня частина якого плавно переходить в об’ємну позолочену скульптурну композицію з двох янголів, яка функціонально виконує роль консолі, що знизу підтримує площадку кафедри. Поверхня корпусу кафедри розчленована на умовні сектори, оздоблені живописними клеймами на сюжети євангельських проповідей (зліва-направо):                    

  1. «Проповідь отрока Христа у храмі»; 2. «Апостол Петро»; 3. «Нагірна проповідь»; 4. «Апостол Павло»; 5. «Сіяч»; 6. «Притча про смоківницю/фігове дерево»; 7. «Притча про будинок на камінні і піску».

Проповідницька кафедра дійшла до нашого часу у задовільному стані з незначними втратами. Під час останніх ремонтно-реставраційних робіт протягом 2019-2020 рр. фахівцями ТОВ «ЕКСТЕР’ЄР-БУДСЕРВІС» був відреставрований й укріплений конструктив кафедри, різьблений декор й живопис, відновлений історичний фарбовий шар корпусу кафедри тощо. Над реставрацією живопису й різьбленого декору працювали художники-реставратори М. Кортіков, В. Кравцов та М. Базько.