Повернення організації вхідної групи Андріївської церкви до історичного вигляду під час реставраційних робіт 2019-2020 рр.

Повернення організації вхідної групи Андріївської церкви до історичного вигляду під час реставраційних робіт 2019-2020 рр.

З сер. 50-х рр. XX ст. до 2020 р. зовнішній вигляд вхідної групи Андріївської церкви визначав дерев’яний тамбур. Під час підготовки тамбуру до реставрації у червні 2019 р. під його обшивкою були віднайдені металеві гаки та петлі від перших (втрачених) дубових дверей Андріївської церкви сер. XVIII ст. Архівні джерела свідчать про те, що перші двері Андріївської церкви були виготовлені з дубу та відкривалися у середину храму. Металеві гаки слугували для закріплення створок дверей у відкритому положенні. Під час ремонтних робіт 30-х рр. XIX ст. дубові двері були замінені на металеві, які проіснували в храмі до кін. XIX ст. У 1900 р. в Андріївській церкві були встановлені нині існуючі «ажурні» чавунні двері, які відкриваються на зовні.

20 серпня 2019 р. у Музеї «Андріївська церква» відбулася нарада відділення № 17 (Реставрація та відновлення пам’яток архітектури) Академії будівництва України, яка була присвячена питанню повернення організації вхідної групи Андріївської церкви до того вигляду, який вона мала у сер. XVIII ст. Було прийняте рішення про демонтаж спорудженого у радянські часи тамбуру, музеєфікацію елементів кріплення (металевих гаків та петель) дубових дверей Андріївської церкви сер. XVIII ст. та встановлення на їх рівні нових дверей з дубу.

Подібне рішення дало змогу максимально наблизити організацію вхідної групи до історичного вигляду. Віднині кожного, хто переступає поріг храму Первозванного апостола, з першого кроку «зустрічає» найвищий образ Андрія у Києві – ікона Андрія Первозванного 1750-х рр. у живописному плафоні на західному склепінні храму. Так само, як і у сер. XVIII ст.