Ікона «Поклоніння царів земних Царю Небесному»

Ікона «Поклоніння царів земних Царю Небесному»

Ікона була написана у 1754-1755 рр. українським художником з м. Козелець на Чернігівщині Іваном Чайковським. Він виконав грандіозний образ «Поклоніння царів земних Царю Небесному» (понад 30 квадратних метрів) у верхній частині суцільного полотна, яким була зашита оборотна частина іконостасу Андріївської церкви. Відомо, що саме Іван Чайковський, серед іншого,  здійснював розписи і керував позолотними роботами в палаці та придворній церкві гетьмана Кирила Розумовського (1750-1764) у м. Глухів.

Сюжет ікони візуалізує уривок з «Одкровення» Іоанна Богослова (гл. 4-5) про явлене апостолу Іоанну видіння Господа на Престолі Слави:

«А навколо престолу – двадцять чотири престоли, а на престолах я бачив двадцятьох чотирьох старців, що сиділи, у шати білі одягнені, а на головах своїх мали вінці золоті.

А від престолу відходили блискавки, і голоси, і громи. А перед престолом горіли сім світильників огняних, а вони – сім Духів Божих.

І перед престолом – як море скляне, до кришталю подібне. А серед престолу й навколо престолу четверо тварин, повні очей спереду й ззаду.

І перша тварина подібна до лева, а друга тварина подібна до теляти, а третя тварина мала лице, як людина, а четверта тварина подібна до орла, що летить.

І ті чотири тварини, – кожна з них мала навколо по шість крил, а всередині повна очей».

Розписи іконостасу Андріївської церкви з оборотної сторони є рідкісним, але не унікальним явищем для оздоблення іконостасів київських храмів XVIII ст. Відомо, що іконами були оформлені оборотні сторони іконостасів Успенського собору (1729) та Троїцької церкви (1734) Києво-Печерського монастиря. Тематика розписів іконостасів київських храмів з оборотної сторони у XVIII ст. в цілому апелювала до праобразів новозаповітних подій та семи церковних таїнств.

Стан збереженості розписів оборотної сторони іконостасу Андріївської церкви в домузейний період її історії (до 1968 р.) був незадовільним.

Після утвердження музейного статусу Андріївської церкви реставрація ікони проходила у два етапи. І етап – 1982 – 1991 рр. (худ. Бєляй А.Ф., Назарова В.О., Чабан К.Б., Яковенко І.В., Яровенко П.О.); ІІ етап – 2003 р. (худ. Подкопаєва В.І., Подкопаєв С.І., Остапчук А.М.). З 2004 р. ікона «Поклоніння царів земних Царю Небесному» експонується у виставкових залах Софійського собору.

Стан збереженості полотна з образами, яким був зашитий іконостас Андріївської церкви. Фото 30-х рр. XX ст. (фонди Національного заповідника «Софія Київська»)