Платон Борисполець. Проповідь апостола Андрія

Платон Борисполець. Проповідь апостола Андрія

Полотно, олія. 1847 р.

Автор картини «Проповідь апостола Андрія» – талановитий український художник  Платон Тимофійович Борисполець (1805-1880). Він народився у містечку Гоголів (нині – с. Гоголів у Броварському р-ні Київської області), спочатку обрав кар’єру військового, але потім присвятив своє життя мистецтву. Платон Тимофійович був вільним слухачем Петербурзької Академії мистецтв, відвідував клас Карла Брюлова, товаришував з Тарасом Шевченко. Пізніше Борисполець удосконалював свою майстерність в Італії та Франції. Картину «Проповідь апостола Андрія» художник написав у Парижі в 1847 р. Автор подарував її митрополиту Київському Арсенію, який, у свою чергу, презентував цей твір Андріївській церкві з нагоди 100-річного ювілею з дня її освячення – 19 серпня 1867 р. Організатором святкування виступив відомий церковний письменник та паломник Андрій Миколайович Муравйов (1806-1874).

На полотні «Проповідь апостола Андрія» представлено сюжет, відомий з літопису «Повість минулих літ», про відвідини дніпровських пагорбів Первозванним апостолом у I ст., його пророцтво про заснування Києва та встановлення першого хреста на землях майбутньої України-Русі.

Під час реставрації інтер’єру Андріївської церкви у 2016-2020 рр. полотну Платона Бориспольця «Проповідь апостола Андрія» була приділена особлива увага. Справа в тому, що впродовж всього періоду  перебування в Андріївській церкві ця картина жодного разу не знімалася зі стіни через свої великі розміри та вагу. Розмір картини становить 447х325 см (бл. 15 квадратних метри). Її вага (разом з рамою) – бл. 170 кг.

У 2016 р. картину «Проповідь апостола Андрія» вперше в історії зняли зі стіни Андріївської церкви. Протягом 2017 р. реставрацію картини  здійснили художники-реставратори Науково-реставраційної майстерні Національного заповідника «Софія Київська» Дорат Капоріков та Леонід Колодницький на чолі з очільником майстерні –  художником-реставратором вищої кваліфікаційної категорії Анатолієм Остапчуком. Паралельно відбулася реставрація позолоченої різьбленої з дерева рами картини.

Цікавою особливістю реставрації стало те, що полотно та раму реставрували безпосередньо в храмі. Через габарити їх було не можливо перемістити з пам’ятки до реставраційних майстерень заповідника на території Софійського монастирського комплексу.

По завершенню реставрації полотно Платона Бориспольця «Проповідь апостола Андрія» було урочисто представлене громадськості з нагоди «Шевченківських свят» – 9 березня 2018 р. Існує гіпотеза про те, що на полотні присутній образ Кобзаря, який був близьким другом художника. Мова йде про загадкову постать вершника, яка ніби «прихована» у напівтемряві в лівій частині картини.