Ікона «Первосвященник Аарон»

Ікона «Первосвященник Аарон»

Ікона була написана у середині 50-х рр. XVIII ст. невідомим майстром. Образ був виконаний в нижній частині суцільного полотна, яким була зашита оборотна частина іконостасу Андріївської церкви.

Аарон – перший старозаповітний первосвященик. Він був на 3 роки старшим за свого брата Мойсея. Діяльність Аарона була пов’язана з місією Мойсея у якості його помічника та соратника під час звільнення євреїв з єгипетського полону. Як первосвященик Аарон був покликаний на служіння Господом і висвячений пророком Мойсеєм, який облачив його й помазав єлеєм перед входом до скинії, таким чином встановивши право старозаповітних священників звершувати богослужбові дії.

Стан збереженості розписів оборотної сторони іконостасу Андріївської церкви в домузейний період її історії (до 1968 р.) був незадовільним.

Після утвердження музейного статусу Андріївської церкви реставрація ікони «Первосвященник Аарон» проходила у два етапи. І етап – 1982-1991 рр. (худ. Бєляй А.Ф., Назарова В.О., Чабан К.Б., Яковенко, І.В., Яровенко П.О.);  ІІ етап – 2003 р.  (худ. Подкопаєва В.І., Подкопаєва С.І., Остапчук А.М.). З 2004 р. ікона «Первосвященник Аарон»  експонується у виставкових залах Софійського собору.

Стан збереженості полотна з образами, яким був зашитий іконостас Андріївської церкви. Фото 30-х рр. XX ст. (фонди Національного заповідника «Софія Київська»)