Керівництво

Керівництво

Керівництво національного заповідник

Неля Михайлівна Куковальська
 

Н.М. Куковальська – генеральний директор Національного заповідника “Софія Київська”, провідний фахівець в галузі архітектури, реставрації, будівництва, практик пам’яткоохоронної та музейної справи.
Н.М. Куковальська – дійсний член Української академії архітектури (2005),
заслужений працівник   культури     України (2008), член Міжвідомчої ради Національної комісії України у справах ЮНЕСКО з питань охорони пам’яток, дійсний член та член Бюро Українського комітету Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (УК ICOMOS), член колегії Головної ради Українського Товариства охорони пам’яток історії та культури (УТОПІК), заступник Голови Всеукраїнської Асоціації музеїв та заповідників України.
Має дві вищі освіти: у 1983 р. закінчила будівельний факультет Московського інституту інженерів транспорту, у 2004 р. – історичний факультет Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди. З червня 2000 р. – директор, з вересня 2003 р. – генеральний директор Національного заповідника “Софія Київська”, до складу якого входять близько 60-и визначних об’єктів. Серед них такі всесвітньо відомі пам’ятки архітектури, як внесений 1990 р. до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Софійський собор ХІ ст. з архітектурним ансамблем монастирських споруд ХVІІІ ст. на його території, а також Золоті ворота ХІ ст., Кирилівська церква ХІІ ст., Андріївська церква ХVІІІ ст. (розташовані в місті Києві) та комплекс пам’яток архітектури VІ-ХV ст. Судацької фортеці (розташований в м. Судак АР Крим).
Куковальська Н.М. є керівником та одним з авторів-розробників низки програм збереження архітектурної спадщини заповідника та стратегії розвитку музейної діяльності, направленої на забезпечення науково-обґрунтованого захисту (консервації, реставрації, реабілітації та музеєфікації) пам’яток архітектури заповідника.
Н.М. Куковальська є учасником багатьох міжнародних наукових конференцій як в Україні, так і ближнього й далекого зарубіжжя: зробила 29 доповідей на 25 міжнародних наукових конференціях (Україна, Росія, Китай, Польща тощо). Автор близько 50 публікацій у наукових та науково-популярних виданнях.
За значний особистий внесок у справу вивчення, збереження та реставрацію архітектурної спадщини України, а також за активну участь у міжнародній пам’яткоохоронній діяльності неодноразово нагороджувалась дипломами, подяками і грамотами: Української академії архітектури (2002, 2004 р.), Мінрегіонбуду України (2006 р.), Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Міністерства закордонних справ України (2006 р.), Національної спілки архітекторів України (2004 р.) тощо.
У 2012 році режимом Януковича Нелю Михайлівну було безпідставно звільнено з посади за надуманими звинуваченнями. 
Наказом Міністерства культури України № 256/0/17-15 від 09.04.2015 р. Н.М. Куковальська призначена на посаду генерального директора Національного заповідника “Софія Київська”.