Керівництво

Керівництво

Неля Михайлівна Куковальська 

Неля Михайлівна Куковальська – генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська», академік Української академії архітектури (2005), заслужений працівник культури України (2008), член-кореспондент Академії будівництва України (2016), член Асоціації Європейських Соборів (2020), провідний фахівець в галузі архітектури, реставрації, будівництва, практик пам’яткоохоронної та музейної справи.

З червня 2000 р. – директор, з вересня 2003 р. – генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська». До складу цього провідного архітектурного музейного комплексу України входять всесвітньо відомі пам’ятки: внесений 1990 р. до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Софійський собор ХІ ст. з архітектурним ансамблем монастирських споруд ХVІІІ ст. на його території, Золоті ворота ХІ ст., Кирилівська церква ХІІ ст., Андріївська церква ХVІІІ ст. Також до квітня 2014 р. складовою частиною Заповідника був комплекс пам’яток архітектури ІІІ-ХVІІІ ст. Судацької фортеці (розташований в м. Судак АР Крим), з яким через анексію Криму Російською Федерацією втрачено оперативний зв’язок.

Н.М. Куковальська – керівник та один з авторів-розробників низки програм збереження архітектурної спадщини заповідника та стратегії розвитку музейної діяльності, спрямованої на забезпечення науково-обґрунтованого захисту (консервації, реставрації, реабілітації та музеєфікації) пам’яток архітектури Заповідника, які отримали високу позитивну оцінку фахівців в галузі архітектури і будівництва (Української академії архітектури, Мінрегіонбуду України, Академії будівництва України, Національної спілки архітекторів України).

За роки її керівництва було виконано широкомасштабні реставраційно-реабілітаційні роботи на пам’ятках Заповідника: відреставровано, музеєфіковано та відкрито для відвідувачів Софійську Дзвіницю, виставкові зали «Хлібня», музей «Будинок митрополита», Браму Заборовського ХVІІІ ст., Золоті ворота ХІ ст., Наріжну башту мурів ХVІІІ ст. Кирилівської церкви, будинок Консисторії ХІХ ст.

Одним з наймасштабніших науково-реставраційних проєктів, успішно реалізованих під керівництвом Н.М. Куковальської, став комплексний проєкт реставрації унікальної пам’ятки ХVІІІ ст. національного значення Андріївської церкви в Києві, який не має аналогів у сучасному культурному та музейному житті України. Вирішено складні інженерно-технічні та будівельні завдання, а саме: виконано протиаварійні роботи з підсилення пагорбу Андріївської церкви і ремонтно-реставраційні роботи на фасадах та в інтер’єрі пам’ятки, відреставровано її розкішні барокові розписи, ліплення, різьблення, живопис ХVІІІ-ХІХ ст., а також єдиний у світі повністю збережений дерев’яний позолочений різьблений іконостас авторства Ф.-Б. Растреллі та 39 ікон іконостасу.

Вперше за всю історію Заповідника впроваджуються заходи з облаштування інклюзивного простору в музеях «Софійський собор» та «Андріївська церква» з метою забезпечення доступності території і пам’яток Заповідника для людей з інвалідністю.

Започатковані Н.М. Куковальською щорічні міжнародні наукові конференції на базі музеїв Заповідника, стали подіями в науковому житті України: всього відбулося 19 конференцій з подальшим випуском наукових збірників за результатами їхньої роботи.

За ініціативою генерального директора створено Інститут «Свята Софія» (на правах науково-дослідного відділу, 2006 р.), який акумулював найкращих дослідників національної культурної спадщини України. Вона – координатор та науково-методичний керівник багатьох наукових видавничих, виставкових та реставраційних проєктів, автор понад 50 наукових та науково-популярних публікацій у вітчизняних та зарубіжних виданнях, координатор від Заповідника низки наукових та науково-популярних видань. Так, вперше за всю історію музею вийшла друком колективна монографія науковців Заповідника «Софія Київська у нових дослідженнях», яка включає результати новітніх досліджень його пам’яток. Виступила з 50 доповідями на міжнародних наукових конференціях як в Україні, так і за кордоном.

Значно активізувалась виставкова діяльність, у тому числі й міжнародна: експонати з музейної колекції Заповідника були представлені на виставках у Лондоні, Бонні, Парижі тощо, також на теренах Заповідника експонувались раритети з Франції, Італії, Швеції.

П’ять років поспіль у Софії Київській з успіхом проходять щорічні культурно-мистецькі заходи: фестиваль «Княжа родина/Regio genus» і фестиваль високого мистецтва «Bouquet Кyiv Stage», які за відгуками відвідувачів стали знаковими подіями в культурному та мистецькому житті Києва, збираючи на арт-майданчиках найкращих митців кіно, музики, театру світового рівня, привертають увагу відвідувачів різних вікових категорій, як киян, так і гостей столиці.

Діяльність Н.М. Куковальської зі збереження, реставрації та популяризації пам’яток Національного заповідника «Софія Київська» було неодноразово відзначено дипломами, подяками і грамотами: Почесною відзнакою Міністерства культури України «За досягнення в розвитку культури і мистецтв» (2005), Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Міністерства закордонних справ України (2006), Академії будівництва України (2016). У 2015 р. Президент Італійської Республіки Серджо Маттарелла нагородив Н.М. Куковальську державною нагородою Італійської Республіки «Орденом Зірки Італії» з присвоєнням звання «Кавалер» за особливі заслуги в розвитку дружніх відносин та співробітництва між Італією та Україною (2015).  У 2023 році посол Франції в Україні Етьєн де Понсен нагородив Н.М. Куковальську орденом «За заслуги» Французької Республіки.