ЗІ СВЯТОМ ХРЕЩЕННЯ ІСУСА ХРИСТА!
ЗІ СВЯТОМ ХРЕЩЕННЯ ІСУСА ХРИСТА!
Коли Іоанн Предтеча проповідував на берегах Йордану і хрестив людей, Ісусові виповнилося тридцять років. Він також прийшов із Назарета на річку Йордан до Іоанна, щоб отримати від нього хрещення.
Після завершення таїнства, коли Христос виходив із води, раптом відкрилися над Ним небеса, й Іоанн побачив Духа Святого, Який у вигляді голуба спускався на Ісуса, а з неба долинув голос Бога-Отця: “Це є Син Мій улюблений, в Ньому Моє благовоління“. Хрещення, або Богоявлення православні святкують 19 січня.
Зійде Спас во Іордан, стане у глибині —
Це зійде на Нього дух в тілі голубинім:
– Це улюблений Мій Син є, — Батько хмар такеє вістить, —
Це Месія. Він людське єство очиститить.
Г. Сковорода. Сад Божествених пісень
Сюжет “Хрещення Ісуса Христа” втілено і у живописі Кирилівської церкви, а саме — на західній стіні південної частини трансепта.
Цей твір виконав художник Харитон Платонов (1842-1907). Ісус стоїть по коліно у воді і благоговійно приймає хрещення від Іоанна Предтечі. Через Духа Святого на Спасителя сходить небесна благодать у вигляді променів світла. За Христом — янгол з білим укривалом приготувався вкрити Його, коли завершиться обряд. Предтеча босоніж стоїть на березі Йордану, правицею благословляє Ісуса, у лівій руці тримає посох. Хреститель одягнений у волосяницю та типовий іудейський плащ з китицями. У колориті твору поєднуються приглушена синя та м’яка світло-жовта фарби: синьо-прозора вода, сиві хмари, жовто-пісочний берег ріки, а сяйво навколо голуба (Святого Духа) та промені, що сходять на Спасителя, — світяться золотом.
Цей спокійний і урочистий сюжет Платонов окантовує колонами, що начебто зав’язані вузлом, — мотив, запозичений із фресок ХІІ ст. Завершується композиція орнаментальним півколом. Оригінальне обрамлення справляє враження, що перед глядачем не настінний живопис, а величезна салонна картина — своєрідний портал ( вхід) до священної події, яка відбувається на березі Йордану.
Платонов Харитон Платонович
Уродженець села Ворона Молозького повіту Ярославської губернії. У 1859-1870 роках учень Петербурзької Академії мистецтв. у 1893 р. — отримав академіка. Картини Платонова і сьогодні користуються великим попитом.
Підготувала І. Марголіна