Живописна елегія Юрія Химича
Живописна елегія Юрія Химича
Архітектурний лейтмотив творчої палітри художника Юрія Химича вражає не тільки прихильників його таланту, а й усіх поціновувачів мистецької спадщини України. Протягом усього життя із найщирішою любов’ю й завзяттям у своїй творчості архітектор за фахом передавав своєрідність витворів рук талановитих зодчих різних епох. Серед об’єктів художніх візій митця є й давньоруська святиня – Кирилівська церква.
Для зображення пам’ятки видатний майстер архітектурного пейзажу обирав неординарні прийоми, звертався до різних технік письма (акварель, темпера, гуаш), раз у раз по-новому представляючи унікальну неповторність і величну красу Кирилівського храму. Художник був документально точним, фіксував архітектурні особливості пам’ятки і водночас міг розповісти про сучасне побутування храму, органічно поєднуючи споруду з довколишнім середовищем, буденним життям киян.
В акварелі «Стара Куренівка» – над засніженою вулицею з постатями дітлахів височіє легкий, майже примарний, величний храм (іл. 1). В іншому творі – на старому подвір’ї, пробуджений сонцем, у серпанку вологого весняного ранку, він виринає із прозорої сріблястості неба вишуканими формами бань і хвилеподібним фронтоном (іл. 2).

Іл. 1

Іл. 2
Постійний пошук нових образних можливостей приводив Ю. Химича до експериментів, часто задля того, щоб муровані пам’ятки, за його словами, не ставали «невагомими» й «не губили свою масу». Художньою імпровізацією вирізняються й твори митця з Кирилівською церквою. Деякі з них мають майже ідентичне композиційне рішення: монументальна пам’ятка з чітко окресленими абрисами і деталями барокового архітектурного декору постає «огорнутою» силуетами дерев у різні пори року (іл. 3, 4, 5).

Іл. 3

Іл. 4

Іл. 5
У примхливих ритмах стовбурів і гілок немов прочитується драматична історія Кирилівської церкви – свідка багатьох історичних епох і подій. Гама кольорів, використаних художником, створює необхідну тональність, яка емоційно передає стан доби, часу, сезону. За допомогою витончених нюансів і виразного контрасту досягається стримане і водночас колористичне багатство живопису, яке передає авторські враження й відчуття.
Твори художника Юрія Химича безперечно збагачують і поглиблюють наше сприйняття Кирилівської церкви, пам’ятки, яка наперекір усім випробуванням долі збереглася до наших днів і продовжує приваблювати небайдужих своєю багатою історією і нев’янучою красою.
Підготувала Ірина Марченко