Митрополит Серапіон і комета над Києвом

Митрополит Серапіон і комета над Києвом

Велика липнева пожежа у Києві 1811 року принесла немало горя киянам. В пожежі загинула значна частина міста. Відроджувати його одразу взялися і чиновники, і прості жителі. Непросто було багатьом із них починати своє життя спочатку. Проте, можливо, когось, усе ж таки, надихнула на надію на краще майбутнє поява у небі над Києвом величезної комети. Це сталося у вересні, через 2 місяці після тієї трагедії.

Цю подію відмітив київський митрополит Серапіон Александровський, схильний до фіксування будь-яких дрібниць навколо себе. Він не міг не оминути появи комети. Як і для багатьох киян, вона була для нього явищем неординарним.

Ця комета спостерігалася над Києвом кілка днів.

5 вересня у своєму щоденнику Серапіон записав: «…ночь была звездная, и в 9: часу комету очень было видно на северной стороне». Від цього моменту кілька ночей жителі Києва, що відроджувався після масштабної пожежі, виходили надвечір подивитися на небесне диво.

10 вересня комета перебувала в апогеї. Митрополит відмітив: «… и в 9: часу видна очень сильно была звезда комета от летнего западу к северу идущая и лучи ими сияние в верх казалось на сажень перпендикулярно простиралась к созвездию ursа mаjoris (тобто Велика Ведмедиця) и до полночи видна была. Сие явление очень необыкновенное».

За кілька днів комета була вже ледь помітна, але й про це написав митрополит: «…сияние от кометы было косвеннее или наклоннее к востоку и было слабое и короткое, так как на аршин уже только».

Після цього комета зникла, а у жителів Києва залишилися тільки спогади про неї і надії на майбутнє.

Звісно, описана митрополитом Серапіоном поява над Києвом комети, не була виключно місцевим явищем. Її бачили по всій Європі. І цю комету можна було спостерігати неозброєним оком впродовж аж 290 днів. Офіційна її назва – C/1811 F1.

Вперше комету помітив та описав ще у березні 1811 року французький астроном Оноре Фложерг. Потім її замалював англійський офіцер та астроном Вільям Генрі Сміт. Вона стала центром уваги багатьох вчених. Але, крім того, на неї, звернули уваги і багато хто із поетів та письменників. Зокрема, її згадували Адам Міцевич у «Пані Тадеуші», Олександр Пушкін у «Євгенії Онєгині», Ганс Християн Андерсен у «Казці мого життя» та багато інших… Найбільш яскравий же її літературний образ створив Лев Толстой у своєму романі «Війна і мир», хоча насправді він її не міг бачити, оскільки ще не народився…

Наступного разу жителі Києва зможуть спостерігати цю комету лише десь на рубежі 5000 року нашої ери…

Підготувала Оксана Ластовська