6 серпня (24 липня за старим стилем) – день святих Бориса і Гліба

6 серпня (24 липня за старим стилем) – день святих Бориса і Гліба

Борис і Гліб  (у хрещенні – Роман і Давид) – молодші сини великого київського князя Володимира Святославича, князі-страстотерпці, які загинули від рук убивць під час міжусобиці 1015 – 1019 рр. Дні пам’яті – 15 травня (перенесення мощів у Вишгородський храм-меморіал у 1115 р.) і 6 серпня (спільне святкування). Святкування пам’яті Бориса і Гліба 24 липня  з початку ХІІ ст. постійно зустрічається у Святцях.

Понад рік тому, 7 червня 2020 р., померла відома журналістка радіо “Свобода” Богдана Костюк, яка  незадовго до смерті взяла у мене інтерв’ю про Бориса і Гліба. Вона була відомим патріотом  України і Софії Київської,  талановитим популяризатором пам’яток заповідника, тому вважаю за  честь, шануючи Бориса і Гліба і  згадуючи добрим словом  Богдану, помістити це  інтерв’ю на сайті заповідника. Матеріалом для нього послужили мої дослідження, опубліковані в наукових працях і в  науково-популярній книзі “Від Царгорода до Києва: Анна Порфірородна. Мудрий чи Окаянний?”, яка витримала кілька видань українською, російською та вірменською мовами (2007, 2012, 2017 рр.). Книжку можна придбати в торговельній мережі заповідника.

 

Завідувач науково-дослідного відділу “Інститут “Свята Софія” Національного заповідника “Софія Київська”, д.і.н., професор Надія Нікітенко

 

Хто вбив князів-мучеників Бориса і Гліба? Дослідження історика

28 березня 2020, 16:00

Брати Борис і Гліб, сини князя Володимира, хрестителя України-Русі, у Православній церкві України відіграють особливу роль. Це одні з перших руських святих, князі-мученики, про яких із літописів відомо, що вбив їх князь Святополк Окаянний (щоб не конкурували за київський престол), а їхній брат Ярослав Мудрий помстився за загибель Бориса та Гліба. Але чи можна довіряти придворним літописцям і чи справді Святополк стоїть за убивством юних князів? Радіо Свобода розпитало про це дослідницю того періоду, доктора історичних наук, завідувачку науково-дослідного відділу «Інституту Святої Софії» Національного заповідника «Софія Київська» Надію Нікітенко.

Професор Надія Нікітенко

– Смерть князя Володимира Великого 1015 року спричинила міжусобицю: четверо його синів (Ярослав, Святополк, Борис, Гліб) боролися за вищу владу в Київській державі. Все скінчилось загибеллю Бориса та Гліба, перемогу здобув Ярослав (1019 рік). Його династія керувала державою близько 600 років, до неї належав цар Іван Грозний (на ньому династія «зупинилась»).

– Як з’явилася версія про загибель братів Бориса і Гліба, яку поширили літописці князя Ярослава?

– Вигідну Ярославу версію подій 1015–1019 років історики назвали «тенденційним історичним романом»… Згідно із «романом», у 1014 році Ярослав відмовився сплачувати Києву дань, князь Володимир розлютився й вирішив піти у похід проти непокірного сина, але захворів й передав дружину (військо) улюбленому сину Борису Ростовському.

Аж тут Київ атакували печеніги і Володимир послав Бориса проти них. Коли Володимир помер 15 липня 1015 року, Борис був у поході і владу у Києві захопив туровський князь Святополк.

– … Який вирішив позбутись братів-конкурентів і наслав на них убивць?

– Згідно із «романом» – так. Бориса вбито біля Переяслава, Гліба – біля Смоленська. Потім кілька років Ярослав боровся за Київ з братовбивцею, аж доки остаточно не переміг Святополка й не зайняв престол держави 1019 року.

Про це є інформація й в альтернативних джерелах: це «Читання» про Бориса і Гліба Нестора, хроніка саксонського єпископа Тітмара Мерзебурзького, Еймундова сага (про подвиги на Русі норвезького конунга Еймунда). Наприклад, «Читання» розповідає, що Володимир тримав молодших синів Бориса і Гліба при собі, в Києві.

– Чому Володимир тримав юнаків при собі?

– Чимало істориків (і я теж) вважають їх синами візантійської царівни Анни. Тітмар свідчить, що коли Володимир помер, то залишив усю свою спадщину двом синам, і ними, на моє переконання, могли бути лише Борис та Гліб, які народилися в законному християнському шлюбі й мали царське походження.

А Ярослав княжив у далекому Новгороді, перед смертю Володимира посварився з ним, бо хотів, як старший син, успадкувати Київ. Через таку саму причину повстав проти батька і Святополк, через що Володимир заточив його у в’язницю.

– То чи причетний Святополк до убивства братів Бориса і Гліба, відповідно до цих джерел?

Святополка зробили цапом-відбувайлом, навіки «нагородивши» призвіськом «Окаянний»

– Ні: згідно із хронікою Тітмара, з 1013 року Святополк сидів у в’язниці, одразу після смерті батька втік до Польщі до свого тестя князя Болеслава Хороброго і там перебував аж до 1018 року, коли разом із Болеславом пішов походом на узурпатора київського столу Ярослава.

Стосунку до вбивства Бориса та Гліба Святополк мати не міг. А в Еймундовій сазі є розповідь, що князь Ярослав підіслав убивць до Бориса, а саме Еймунда та його варягів. Святополка ж зробили цапом-відбувайлом, навіки «нагородивши» призвіськом «Окаянний». Отаким підступним був князь, відомий як Ярослав Мудрий…

Cвв.Борис і Гліб. Ікона з Національного музею Київська картинна галерея. XIII – початок XIV ст.

Свв. Борис і Гліб. Ікона ХІV ст. Москва. Державна Третьяковська галерея