22 червня – день пам’яті святителя Кирила Александрійського на честь якого наймовано Кирилівську церкву в Києві
22 червня – день пам’яті святителя Кирила Александрійського на честь якого наймовано Кирилівську церкву в Києві
Кирил Александрійський народився і зріс в Александрії, він представляв знамениту єпископську династію. Святий Кирил формулює вчення про єдність в іпостасі Спасителя двох природ – людської і божественної. За темпераментом своїм Кирил Александрійський був людиною у борні. І на єпископській кафедрі він виявляв себе як владний і імпульсивний чоловік. Ім’я святого Кирила пов’язане з епізодами численних конфліктів язичників і християн. Внутрішні конфлікти святитель Кирил вирішував із рішучістю державного мужа.
Серед міського населення й чернецтва святитель Кирил мав непереборний авторитет. Александрійською церквою керував 32 роки. Спочив 444 року. День пам’яті – 22 червня.
Зверніть увагу на головний убір святителя, його походження має цікаву історію. За часів Кирила Александрійського християнські священнослужителі не носили головних уборів. Наявність такої деталі в зображеннях святого Кирила незвична. Коли i чому християнські священники почали носити головні убори – невідомо. Можливо, це було запозичено у стародавніх іудейських архієреїв: вони носили на голові кидар. Спочатку головні убори почали носити римські і александрійські епископи.
Щодо римських єпископів, то за церковними переказами, вперше головний убір подарував святішому папі Сільвестру як духовному отцеві перший цар християнський Константин Великий.
Сильвестр, як говорить переказ, за своїм смиренням, відмовився від убору. Тоді цар змусив папу прийняти лорон – царську головну пов’язку зі своєї голови. Після папи Сильвестра лор (лорон) носили й інші намісники римського престолу. Кирил Александрійський одержав лор на голову від папи Целестина, коли заступав його на III Вселенському соборі у м. Ефес (431). Але це було тимчасово, тільки на період роботи собору. Право носити вовняну плетену сітчасту шапочку Кирил одержав рішенням того ж собору, до якого він звернувся з проханням дозволу прикривати від сонця голову, бо страждав на головні болі.
Сітчаста шапочка змальована на голові святого Кирила, схожа на сучасний побутовий головний убір єгиптян та інших мешканців півночі Африки. Біла вовняна сітчаста в’язана шапочка відбиває сонячне світло й добре захищає голову. Ось звідки походить оригінальний сітчастий головний убір Кирила Александрійського.
Святий Кирил М. Врубель 1885р. Цинк, олія, позолота
Святий Кирил пише заповідь Божу. Фреска XII ст. Південна апсида Кирилівської церкви в Києві.
Поховання святого Кирила. Фреска XII ст. Кирилівська церква в Києві.