Збережемо чи втратимо навіки?! В Україні розпочався масштабний мистецький проєкт Олександри Федорук «Тіні предків. Я буду!»

Збережемо чи втратимо навіки?! В Україні розпочався масштабний мистецький проєкт Олександри Федорук «Тіні предків. Я буду!»

У найнесподіваніших локаціях — на руїнах стародавніх палаців та храмів — будуть експоновані серії творів графічного мистецтва та створені художні фотографії. Проєкт, присвячений збереженню національного культурного надбання, є чудовою нагодою поринути в атмосферу багатої духовної та матеріальної культури України, відчути зв’язок із минулим та замислитися над майбутнім.

Авторка проєкту — українська художниця та реставраторка монументального живопису Олексанра Федорук — презентує глядачеві серію жіночих портретів, створених у самобутній авторській техніці, що являє собою майстерний синтез різних видів графічного мистецтва. Поєднання портретного зображення із унікальними візерунками тла робіт створює ефект неабиякої таємничості та сакральності.

Серія фотографічних творів представляє художню інтерпретацію роздумів про культурну пам’ять та духовну силу роду. Тіні незабутих предків, з одного боку, та життєстверджуюче «Я буду!», з іншого, створюють символічний міст між прадавнім та майбутнім.

Напівзруйновані пам’ятки архітектури в якості виставкового простору обрані невипадково. Вони є візуалізацією занепаду матеріальної культури та гучною метафорою руйнації у сфері духовній. Жінки-берегині на кожній художній роботі Олександри Федорук красномовним мовчанням закликають до пошани власного коріння.

Жінка є одним з найбільш архаїчних та багатогранних образів у мистецтві. Вродливі обличчя на портретах уособлюють загадковість та містичність жіночої природи. На згадку про славетну історію нашої держави художниця присвятила ряд творів видатним історичним постатям доби Київської Русі. Мисткиня рятує з-під уламків забуття загальнолюдські духовні цінності, вказує на міцний зв’язок епох та поколінь, що проявляється у спадкоємності та збереженні традиції, і є запорукою гідного майбутнього.

Відвідувачам пропонується поринути у містичний простір занедбаних споруд, насолодитися красою жіночих образів, інтерпретувати численні символи, якими наповнені художні твори, та відчути себе частиною великої культури.

Проєкт складається із двох етапів.

Перший етап — фотосесія Олександри з її картинами у восьми пам’ятках архітектури, більшість з яких знаходяться на межі зникнення:

  • недобудований музей музеїв (Київська обл., м. Переяслав);
  • палац Терещенків (Житомирська обл., с. Червоне);
  • палац Тора Ланге (Вінницька обл., Липовецький р-н, с. Нападівка);
  • костел святої Трійці (Вінницька обл., Барський р-н, с. Манькiвцi);
  • костел Матері Божої Громничої та домініканський монастир (Хмельницька обл., м. Cтароконстянтинiв);
  • Сидорiвський замок (Тернопільська обл., Гусятинський р-н, с. Сидорів);
  • Червоногородський замок (Тернопільська обл., Заліщицький р-н, с. Нирки);
  • костел Успіння Пресвятої Богородиці (Львівська обл., Золочівський р-н, м. Білий Камінь).

Метою цього етапу є увіковічення національної культурної спадщини для сучасників та наших нащадків. Він розпочався 04 липня 2020 року у м. Переяслав та продовжується за зазначеним маршрутом.

Результати першого етапу проєкту будуть представлені в експозиції музею-заповідника «Підгорецький замок» наприкінці серпня 2020 року (Львівська обл., Бродівський р-н, с. Підгірці, вул. Замкова, 1).

Другий етап надасть можливість глядацькій аудиторії насолодитися чарівними жіночими образами та художніми фотографіями, створеними у забутих пам’ятках, на виставці.

Підсумкова виставка проєкту «Тіні предків. Я буду!» відбудеться наприкінці листопада 2020 року в приміщенні духовної Консисторії («Хлібні») Софійського музею Національного заповідника «Софія Київська».

Усі зацікавлені мистецьким задумом Олександри Федорук можуть слідкувати за творчою мандрівкою, долучившись до сторінок художниці у соцмережах:

Фейсбук: https://www.facebook.com/aleksachenkafedoruk , https://www.facebook.com/Art-Fedoruk-Sayx-642372389255243/ ;

Інстаграм: https://www.instagram.com/sasha_fedoruk1100/ .

Також на сторінці Національного заповідника «Софія Київська» у фейсбук ми відправлятимемось у віртуальну подорож із Олександрою по зазначених локаціях. Ви першими побачите фотознімки з таємничих напівзруйнованих пам’яток архітектури.

Уже цього тижня ми поділимось з вами частинкою краси з першої локації — недобудованого музею музеїв у м. Переяслав Київської обл.

Отож слідкуйте за нашими анонсами! Буде надзвичайно захопливо та красиво!