Володимир Зеленський і Борис Джонсон відвідали Софійський собор

Володимир Зеленський і Борис Джонсон відвідали Софійський собор

Президент України Володимир Зеленський і Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, який перебуває в нашій країні з робочим візитом, 1 лютого 2022 року відвідали визначну пам’ятку української культури – Національний заповідник «Софія Київська». Високих гостей  супроводжували міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко і генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська.

Лідери двох держав ознайомилися з унікальними пам’ятками на території заповідника, історією храму, оглянули мозаїки та фрески, якими прикрашено його інтер’єр, зробили запис у книзі почесних гостей.

Історична довідка

Високий рівень розвитку України та її міжнародний авторитет в часи середньовіччя засвідчували численні династичні шлюби представників київської княжої династії з правителями найвпливовіших європейських династій, польських, чеських, угорських, німецьких, французьких. Такі династичні союзи тісно переплітали родинними колами європейські держави, органічною складовою якої була могутня Русь-Україна. Породнився із нащадками київського князя Володимира Великого і правлячий дім середньовічної Англії. Близько 1028 р. великий київський князь Ярослав Мудрий прихистив у Києві двох неповнолітніх синів короля Англії Едмунда Залізнобокого, які рятувалися втечею після датського завоювання Англії. Тривалий час принци жили і виховувалися в Києві. Один із них, спадкоємець англійського престолу Едвард, відомий в історії як «Едвард Вигнанець», близько 1040 р. одружився з київською князівною Агатою (Агафією), онучкою князя Володимира Великого. Пізніше Едвард повернутися з родиною до Англії і мав вдягнути корону, проте за кілька днів він помер за нез’ясованих обставин. Син Едварда і Агати – юний Едгар Етелінг, останній представник Вессекської династії, був проголошений королем Англії, однак не був коронований і визнаний. Донька Едварда і Агати – Маргарита, стала королевою Шотландії. Через численні християнські чесноти і благодіяння з часом вона була визнана святою і нині вважається небесною покровителькою цієї держави.

Інша онука Володимира Великого, Анна у 1051 р. стала дружиною французького короля Генріха І Капета. Старший син Генріха та Анни – Филип у 1060 р. став королем і перебував на чолі держави 48 років до своєї смерті у 1108 р. Його прямі нащадки правили Францією впродовж багатьох століть ‒ аж до Французької революції.

Нащадки Гуго ‒ молодшого сина Анни та Генріха, стали правителями Шотландії й Англії. Родове дерево близьких і далеких нащадків Анни Ярославни Київської тісно переплелося із іншими королівськими династичними родинами, сягнувши своїм віттям аж до сучасних європейських династій. Завдяки сучасним науковим дослідженням вченими Національного заповідника «Софія Київська» (к.іст.н. Оленою Ясинецькою) було встановлено неперервний династичний зв’язок по лінії королеви Анни із Її Королівською Величністю Єлизаветою ІІ.

Хочемо представити вам одну з гілок родового дерева Її Королівської Величності Єлизавети ІІ, на якій можна побачити династичний зв’язок між нашими країнами в історичній перспективі.

На зображенні нижче — сторінка з монографії «Три покоління благовірності: Інгігерда Шведська, Анна Київська, Едігна Баварська»

к.іст.н. Олени Ясинецької.