Виставка «Відбудова Хрещатика: конкурс та проектування»

Виставка «Відбудова Хрещатика: конкурс та проектування»

15 листопада у виставкових залах «Хлібні» Національного заповідника «Софія Київська» розпочне роботу унікальна, масштабна виставка, присвячена повоєнній відбудові головної вулиці столиці, гордості Києва — Хрещатику.

Хрещатик зазнав руйнувань під час Другої світової війни, проте значну кількість будинків можна було зберегти. Замість цього було прийнято рішення про повну відбудову і проведено архітектурний конкурс, що зібрав понад два десятки учасників не тільки з Києва, а й з інших міст Радянського Союзу. В експозиції буде представлено більшість уцілілих оригінальних робіт конкурсу. Вперше одночасно експонуватимуться конкурсні роботи 1 та 2 туру, частина з яких досі не виставлялася.

Якою могла б бути головна вулиця столиці, якби задум Олекси Тація чи Олександра Власова було повністю втілено у життя? Попри те, що історія не знає умовного способу, експозиція виставки допоможе відповісти на ці запитання. Адже значна частина проектів, які брали участь у конкурсі, так і залишилася на папері.

Відомо, що перший етап конкурсу було проголошено 22 червня 1944 року, а відбувся він на початку 1945 року. У конкурсі взяло участь більше 20 проектів з Києва, Харкова, Москви та Ленінграда. Наразі знайдено та ідентифіковано оригінальні роботи з 16 з них.

У другому турі конкурсу, що відбувався в 1946 – 1947 роках, брали участь бригади архітекторів Олекси Тація та Олександра Власова. Вони розробили значну кількість великоформатних робіт, частина з яких збереглася і донині. Окрім того, збереглися фотографії з експозиції під час конкурсу, це дало змогу наблизити розташування робіт у виставковому залі до їх розташування на конкурсі.

І хоч результати конкурсу не привели до безпосередньої реалізації проектів, їх було покладено в основу подальшого проектування, що стало наступним етапом відбудови Хрещатика. Саме воно пов’язує ідеї конкурсу з вулицею, що існує сьогодні.