Виставка «Монастирські сади»

Виставка «Монастирські сади»

5 липня о 16.00 у виставкових залах «Брами Заборовського» відбудеться урочисте відкриття виставки «Монастирські сади».

Ви зможете познайомитися з сакрально-ландшафтною архітектурою як невід’ємною частиною монастирських комплексів, відкрити символічні та практичні функції садів у середньовічній та ранньомодерній культурі України і Західної Європи, побачити зразки гербаріїв, лікарських травників та гравюр із зображеннями світських регулярних і пейзажних парків 17–19 століть, витоки культури яких лежать саме у монастирських садах.

Історія побутування cаду в християнській культурі починається з відомого кожному сюжету про Адама і Єву, спокушених змієм та вигнаних з Раю. Закладаючи монастирські сади («вертогради», «веридари»), ченці намагалися відтворити рай на землі, створити осередок благочестивого життя та усамітнення, а разом з тим й зразкове господарство, яке накопичувало знання про садівництво, що, зрештою, стало підґрунтям для «паркового буму» доби пізнього ренесансу та бароко.

Композицію монастирських садів та асортимент рослин ченці формували з огляду на їхні символічно-алегоричні значення. Фруктові дерева, виноградники, квіти, запашні та цілющі трави на городах — усе це було носієм релігійно-філософського змісту.

Важливим, хоч і непрямим джерелом інформації про монастирські сади є збережені до сьогодні рукописи, книги з медицини та кулінарії, травники і гербарії. Вони дозволяють уявити, які саме цілющі рослини могли вирощувати на так званих «монастирських грядках», попередниках аптекарських городів, що побутували в Україні вже у 17-18 столітті.

На жаль, давня сакральна ландшафтна архітектура України у своєму первинному вигляді не збереглася, тому реконструювати можна лише за письмовими згадками, планами 17-поч. 20 століття та європейськими аналогами, що й пропонується зробити глядачам, оглянувши виставку.

Виставка експонується у виставкових залах «Брами Заборовського» з 26 червня по 26 серпня.