Відкриття виставки «Зірка, що від Києва возсіяла»

Відкриття виставки «Зірка, що від Києва возсіяла»

10 грудня 2021 р. у музеї «Кирилівська церква»  відбулось

ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ «ЗІРКА, ЩО ВІД КИЄВА ВОЗСІЯЛА»,

присвяченої 370-річчю святителя Димитрія Ростовського

У грудні 2021 р. виповнилося 370 років від дня народження славетного святителя Русі-України Димитрія Ростовського (в миру Данила Савича Туптала, 1651–1709), уродженця м.Макарова, поблизу Києва. З нагоди цієї дати в музеї «Кирилівська церква» Національного заповідника «Софія Київська» відкрито виставку «Зірка, що від Києва возсіяла».

Димитрій Ростовський (Данило Туптало) – український церковний діяч, учений, письменник і проповідник, богослов, агіограф, автор «Житій святих». Життя Данила Туптала було тісно пов’язане з київським Кирилівським Свято-Троїцьким монастирем, у якому 1668 р. він з ім’ям Димитрій на честь св. Димитрія Солунського прийняв чернецтво від свого улюбленого вчителя – ігумена Мелетія Дзика.

Димитрій Ростовський як видатний проповідник здобув славу «Українського Златоуста», відомого не лише на теренах України, а й у Литві та Білорусі. За час свого чернечого життя він був ігуменом багатьох монастирів – у Батурині, Глухові, Чернігові; з січня по червень 1697 р. – ігуменом Києво-Кирилівського монастиря.

Ктитором Кирилівського монастиря був батько ігумена Димитрія – козацький сотник Сава Туптало. На його честь у червні 1693 р., на День Святої Трійці, о. Димитрій виголосив у Кирилівському храмі блискучу проповідь. Кирилівською церквою він опікувався впродовж усього життя, навіть коли був призначений митрополитом Ростовським і Ярославським. Спочив митрополит Димитрій 1709 р., а в 1757 р. його було канонізовано.

На хорах Кирилівського храму в ХІХ ст. влаштували та освятили вівтар на честь святителя Димитрія Ростовського. 1944 р. під час облаштування музею в Кирилівській церкві на хорах віднайшли реліквію – дошку з пам’ятним написом, яка була частиною кіота родової ікони Тупталів – Ватопедської Божої Матері. Ікона та кіот не збереглися, а дошку як раритет представлено в експозиції.

У північній частині нартексу Кирилівської церкви створено пантеон поховань членів родини майбутнього святителя: батьків Сави і Марії, трьох сестер і племінника. Майже одразу після смерті Сави Туптала (1599–1703), над його похованням було встановлено портрет. З часом портрет зістарювався, тому його неодноразово замінювали новими. На жаль, доля тих оригінальних портретів невідома. Нині в музеї в межах проєкту «Відродження втрачених святинь Кирилівської церкви» (ініціатор та автор проєкту – канд. іст. наук Ірина Марголіна) відроджується пам’ять про родину Тупталів. 2021 р. заслужений художник України Олександр Ольхов створив ростовий портрет Сави Туптала й подарував його Заповіднику. Цей портрет, а також художні твори з фондів київських музеїв представлено на виставці.

Висловлюємо щиру подяку меценатам проєкту – Ігореві Полуектову і Олександру Ольхову, партнерам виставки – Національному заповіднику «Києво-Печерська Лавра», Національному художньому музею України і Національному музею історії України, а також київській художниці Олені Мельніковій за надані світлини.

І.Марголіна автор меценатського проєкту «Відродження втрачених реліквій Кирилівської церкви» презентує виставку «Зірка, що від Києва возсіяла»

І. Марголіна автор меценатського проєкту «Відродження втрачених реліквій Кирилівської церкви» презентує виставку «Зірка, що від Києва возсіяла»

І. Марголіна презентує виставку «Зірка, що від Києва возсіяла»

Художник О.Ольхов, автор портрету Сави Туптала

Впродовж відкриття виставки «Зірка, що від Києва возсіяла»

Ігор Полуектов. Меценат і співавтор проєкту «Відродження втрачених реліквій Кирилівської церкви»

Скульптор О.Моргацький, який відтворює ікони для ніш на північному фасаді Кирилівської церкви

Художник О.Ольхов, автор портрету Сави Туптала

Організатори вставки, присвяченої 370-річчю із народження святителя Димитрія Ростовського – І.Марголіна та С. Москаленко з художником О.Ольховим