Відкриття виставки «Улюбленець долі чи її Творець? Архітектор Павло Альошин (1881-1961)»

Відкриття виставки «Улюбленець долі чи її Творець? Архітектор Павло Альошин (1881-1961)»

1 грудня відкрилася виставка, присвячена пам’яті Павла Федотовича Альошина  – всесвітньовідомого архітектора, батька вищої архітектурної освіти в Україні, автора проектів легендарного Будинку учителя, Будинку лікаря, Палацу зітхань у Києві… Про Будинок лікаря є навіть стаття у Британській Енциклопедії.

Експозиція розташована в Будинку Митрополита (музей на території Заповідника) невипадково – тут на другому поверсі, починаючи з 20-х років минулого століття, працював і творив геніальний архітектор: спочатку в Київському архітектурному інституті, потім – в Академії мистецтв, ще пізніше – в Академії будівництва і архітектури – у закладах, засновником та співробітником яких був Павло Альошин.

«Проект унікальний тим, що ми зібрали під одним дахом речі, пов’язані з Альошиним-архітектором та Альошиним-особистістю – розповідає координатор виставки Ірина Володимирівна Абрамова. – Вперше представлені речі та фотографії з сімейного архіву Альошиних. Ми намагалися створити образ не лише професіонала, а й людини, яка прожила довге яскраве життя, залишивши по собі ще яскравіший слід».

Відвідувачі зможуть побачити проекти, доленосні листи, знакові  предмети приватного життя, найцікавіші документи та багато іншого. Сьогоднішніх гостей найбільше вразили малюнок  лондонського готелю «Савой» та кімната-кабінет Павла Федотовича.

Виставка працюватиме до 26 лютого.

В експозиції взяли участь: Національний заповідник «Софія Київська», Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В.Г. Заболотного, Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, Музей історії міста Києва, Антикварний салон «Епоха», Вадим Альошин – кандидат архітектури, член Національної спілки архітекторів України, онук П.Ф. Альошина та Оксана Альошина – будівельник за фахом, онука П.Ф. Альошина

 

***

Павло Федотович Альошин (1881-1961) – архітектор і педагог, дійсний член Академії архітектури УРСР (1945-1958), почесний член Академії будівництва та архітектури УРСР (з 1958 р.), доктор архітектури (з 1946 р.), автор більш як десяти архітектурних шедеврів в стилях російської та радянської класичної архітектурної школи, модерну та конструктивізму. Народився в родині відомого домовласника та підрядчика Ф.О.Альошина. Навчався в Реальному училищі та київській Рисувальній школі М.І.Мурашка. 1904 року закінчив Санкт-Петербурзький інститут цивільних інженерів. У 1918-1920 роках — головний архітектор Києва. П.Ф.Альошин — один із фундаторів системи вищої архітектурної освіти в Україні. У 1920-х роках працював у комісіях по реорганізації КПІ, по створенню Київського архітектурного, пізніше — художнього інституту, був професором та керівником творчих майстерень. З 1944 року — керівник персональної творчої архітектурної майстерні Академії архітектури УРСР. Делегат Першого з’їзду архітекторів СРСР (1937), дійсний член Академії архітектури УРСР (1945), почесний член Академії будівництва та архітектури УРСР(1958), доктор архітектури honoris causa (1946), професор (з 1921). Серед учнів П.Ф. Альошина — відомі українські архітектори: В.Г.Заболотний, Й.Ю.Каракіс, П.Ю.Шпара, П.Г.Юрченко.