Відкриття та знахідки археологів у Софійському соборі!

Відкриття та знахідки археологів у Софійському соборі!

Уже другий тиждень у Софійському соборі проводяться археологічні дослідження одного із опорних стовпів храму. Роботи здійснюються для того щоб з’ясувати, на що сперти несучі конструкції нового експозиційного накриття у рамках розробки проєкту «Створення безбар’єрної доступності для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до пам’яток архітектури заповідника».
Останні дослідження у цьому місці проводилась у 1939 році археологом Михайлом Каргером. Однак архівні матеріали дослідження не збереглись до наших часів, наявні лише згадки у публікаціях самого археолога. Проте у цих публікаціях відсутні деякі важливі факти, які вдалося виявити нашим археологам.

Було відомо. Стовпи мали восьмигранну форму. Вважалося, що у таку форму їх складали за допомогою спеціальної фігурної плінфи.
Виявлено. Насправді стовпи спочатку будували квадратними. Ба більше, розписувались вони фресками у такій же формі. А вже пізніше, у XI чи ХІІ ст. (поки не можливо точно сказати), стовпам надали восьмигранної форми, просто підрубивши кути.

Було відомо. Стовпи були складені на фундаменті з великих брил, покладених насухо.
Виявлено. Саме через це конструкція значно осідала, отож у храмі було декілька рівнів заливки підлоги. Адже один рівень заливали, а він ламався і просідав, потрібно було робити новий. Наші археологи нарахували чотири рівні, які, найімовірніше, були пов’язані із ХІ ст.

Щодо знахідок! Сподівань на знахідки не було, адже археологічні роботи уже проводились у 1939 році. Проте, як виявилось, Софія має ще багато скарбів. Археологи знайшли декілька десятків фрагментів мозаїки і фресок, фрагменти скляних посудин.

Уже до кінця тижня культурний шар знову буде накрито ковпаком та розпочнеться ґрунтовна робота над розробленням нового сучасного проєкту для його експозиції.