Відкриття міжнародного міжмузейного виставкового проєкту «Південні морські ворота Східної Європи: (не)забутий спадок портових міст на Півдні України ХІІІ–ХV ст.»

Відкриття міжнародного міжмузейного виставкового проєкту «Південні морські ворота Східної Європи: (не)забутий спадок портових міст на Півдні України ХІІІ–ХV ст.»

Подія, на яку ми так довго чекали – відкриття міжнародного міжмузейного виставкового проєкту «Південні морські ворота Східної Європи: (не)забутий спадок портових міст на Півдні України ХІІІ–ХV ст.»

У відкритті виставки взяли участь перший заступник міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв, перша заступниця міністра  закордонних справ Еміне Джафарова та директор Італійського інституту культури пан Едоардо Крізафулі.

За словами директора заповідника Нелі Куковальської, така подія- непересічна для України.  Адже більша частина експонатів протягом останніх вісімдесяти років не була представлена в музейних експозиціях, тому маємо нагоду першими їх побачити!

У проекті беруть участь провідні українські та італійські музеї, чиї автентичні матеріали представляють один з яскравих епізодів історії нашої країни. Проєкт буквально повертає з небуття історичний спадок, а часом – і відомості про забуті пізньосередньовічні порти й міста, адже деякі з них із плином часу навіть щезли з географічних мап.

Виставка висвітлює тему феномена дальньої чорноморської торгівлі ХІІІ–ХV ст. у портових містах на Півдні сучасної України, що пов’язала культурно, політично й насамперед економічно найвіддаленіші куточки Середземномор’я з країнами Східної Європи, Середньої Азії, Далекого Сходу.

Ключові об’єкти експозиції – закладні будівельні плити. Ці оригінальні пам’ятки епіграфіки постали значущими історичними джерелами, адже «вони повідомляють точні дати, відображають адміністративну систему міста, дають уявлення про його вигляд і свідчать про його споруди».

Потенціал вітчизняних музейних зібрань використано якнайповніше, оскільки в умовах сьогодення бракує змоги експонувати матеріали, які залишилися на території тимчасово окупованого Криму. Більшість залучених експонатів протягом останніх вісімдесяти років не була представлена в музейних експозиціях, тому майже не відома не лише широкому загалові, а й науковцям. Залучення експонатів із невеликого морського музею в м. Пельї в Італії (будівельні плити з Чембало) для культурної спільноти нашої країни є знаковим. Це – подія символічного повернення пам’яток культури, вивезених до Італії ще за часів Кримської війни й облоги Севастополя (1854–1855).

Науковий світ вже давно розвиває напрями дослідження, наприклад, Балтійського транснаціонального регіону, пам’яток на річкових шляхах Східної Європи. Проте питання про транскультурну співдружність Північного Причорномор’я (Nord Black Sea Сommonwealth) як єдиного культурно-економічного і соціального організму в добу Пізнього Середньовіччя ще не сформульоване й залишає широке поле для нових досліджень. Сподіваємося, наш виставковий проєкт продемонструє обшир матеріалу й спонукуватиме науковців до майбутніх досліджень.