У Софійському соборі відбулась презентація сучасної мозаїки, присвяченої Анні Ярославні

У Софійському соборі відбулась презентація сучасної мозаїки, присвяченої Анні Ярославні

30 липня 2020 року у Софійському соборі Національного заповідника «Софія Київська» відбулась урочиста презентація сучасної мозаїки, присвяченої Анні Ярославні (1028/1032 ‒ після 1075), князівні київській, дочці правителя Київської Русі Ярослава Мудрого († 1054). Бл. 1050 р. вона стала королевою Франції, дружиною Генріха І Капета († 1060). Життєпис королеви Анни надихнув сучасних митців на створення мозаїки на її честь…

Від творців проєкту: У листопаді 2019 року відбувся проєкт-метафора від компанії OLOS-Academy «Париж. Архетипи в мистецтві». Під час поїздки учасники відвідали Центр Анни Київської та Абатство св. Вінсена в місті Санліс. На пам’ять про цю поїздку було прийнято рішення зробити пам’ятний подарунок для Софії Київської — мозаїку із зображенням дочки Ярослава Мудрого, королеви Франції, завдяки якій в 30-ті роки 20 ст. французьке суспільство заступилося за Собор Святої Софії і виступило проти руйнування його Радянською владою. Це вже третій спільний проєкт OLOS-Academy разом зі своїми учнями – підприємцями малого та середнього бізнесу в Україні: раніше вони брали участь в реставрації кіота на хорах Софійського собору і були одними з меценатів факсимільного видання «Реймського Євангелія». Мозаїка зроблена силами одного з учасників проєкту — компанією «Вітражі Пивоварових», м. Суми (майстер-мозаїст Олексій Лобода).

При розробці зображення Анни і деталей оздоблення мозаїки, наукові консультації надавалися співробітниками Національного заповідника «Софія Київська».

к.і.н. Олена Ясинецька