У Софійському соборі реставратори відкривають монументальні композиції олійного живопису ХVІІІ–ХІХ ст.

У Софійському соборі реставратори відкривають монументальні композиції олійного живопису ХVІІІ–ХІХ ст.

Зараз у Софійському соборі Національного заповідника «Софія Київська» проходять реставраційні роботи, де майстри відкривають монументальні композиції олійного живопису ХVІІІ–ХІХ ст., що знаходяться на склепіннях центральної нави собору.

У 1956 році цей живопис було закрито суцільними шарами фарби нейтрального тону і про нього забули. Замалювали, бо він не має відношення до первісного стінописного оформлення собору, відрізняється від фресок ХІ ст. за стилем та за технікою виконання.

Ці несправедливо забуті живописні композиції варті уваги: і як частина історії стінописного оформлення Софії Київської, і як пам’ятки українського образотворчого мистецтва. Вони суттєво доповнюють дані про стінописну програму собору ХVІІІ ст.

Цей живопис було виконано на новому ґрунті в місцях втрат фресок на великих площах. Вони були неправильно атрибутовані радянськими реставраторами, отримали неправильні назви.

Науковці Заповідника дослідили, реконструювали та опублікували «прихований живопис» Софії Київської задовго до його розкриття.

Ці зображення, що повертаються нині з забуття, суттєво доповнюють картину стінописного ансамблю Софії Київської ХVІІІ ст.: незважаючи на пізніші поновлення, вони зберігають сюжети композицій, виконаних на початку ХVІІІ ст.

Зокрема, на західному склепінні центральної нави в зеніті вже частково розкрито зображення Христа Великого Архієрея, що стоїть у хмарах на золотому тлі і благословляє обома руками. Біля хмар — голівки ангелів.

Нижче, на північному схилі цього склепіння, знаходяться дві композиції (одна над іншою) — зображення соборів святих. На південному схилі збереглась верхня композиція — зображення одного із Соборів Святителів, нижня («Собор Преподобних») втрачена (на момент проведення реставраційних робіт ґрунт і фарбовий шар її були в дуже поганому стані). Над верхніми «Соборами Святителів», що розташовані безпосередньо під зображенням Христа Великого Архієрея (по обидва боки від нього, на схилах), знаходяться стрічки з написами. На північному схилі читаємо:

,

на південному:

Визнаючи наявність певного дисонансу між фресковими зображеннями та пізніми олійними композиціями, все ж не можна заперечувати значення останніх, адже цілком очевидно, що вони являють собою значний інтерес для дослідників і всіх тих, хто цікавиться історією іконопису та монументального мистецтва. Це є сторінки історії тисячолітньої пам’ятки.

Надія Нікітенко,

Анатолій Остапчук,

Тамара Рясная