У Софійському соборі демонструється цикл картин Мирослава Отковича, присвячений історії будівництва головного храму Руси-України

У Софійському соборі демонструється цикл картин Мирослава Отковича, присвячений історії будівництва головного храму Руси-України

У літописних джерелах про будівництво Софійського собору сказано кілька слів, щодо правдивості яких науковці досі сперечаються.

«[1037 року]Заложи Ярослав город великиі Києв у негоже града врата суть златае заложи же і церковь Святиа Софьа премудрость Божию митрополью», говориться в Літописі Руському (за Іпатіївським списком). «[1017 року] І заложена бисть святая Софія Києве», повідомляється в Новгородському літописі.

То ж не дивно, що істориків, мистецтвознавців, реставраторів завжди цікавило питання датування робіт зі спорудження й оздоблення собору, а також походження майстрів, які вели ці роботи. Дослідження науковців заповідника Надії Нікітенко та Вячеслава Корнієнка, проведені в 2000-х роках, показали, що будівництво Софійського собору почалося за князювання Володимира Великого, а завершилося за правління Ярослава Мудрого.

1000-літтю закладення Софії Київської, яке урочисто відзначалося 2011 року, присвячено серію історичних композицій і портретів відомого львівського художника і реставратора Мирослава Отковича*. Наразі у Софійському соборі проходить виставка цих робіт. На картинах зображені ключові для історії Християнства Руси-України та Софійського собору події та постаті: Апостол Андрій, рівноапостольні княгиня Ольга та князь Володимир Великий, закладення, будівництво та оздоблення головного храму Київської митрополії, перші канонізовані руські святі Борис і Гліб та ін.  
Сам автор пояснює, що джерелом натхнення для створення цієї серії став для нього Софійський собор, його мозаїки і фрески. Дивлячись на Оранту, «можна відчути вир історичних подій, і тоді заговорять зображення святих  на фресках та мозаїках», — говорить Мирослав Откович.

Також пропонуємо до вашої уваги відеоекскурсію виставкою.

____________________________________________________________________

* Мирослав Откович (нар. 1947 року) — відомий український реставратор, музейник, художник. Більше 30 років очолював Львівську філію Національного науково-дослідного реставраційного центру України. Брав участь в обстеженні стану мозаїк Софійського собору та реставрації його Царських врат.