У Софійському соборі презентують нову виставку, присвячену храму

У Софійському соборі презентують нову виставку, присвячену храму

У 2018 році культурна спільнота України відзначила 1000-річчя з дня освячення Софії Київської та проведення в ній першого богослужіння. За підтримки Українського культурного фонду* з нагоди цієї річниці у стінах храму відкривається виставка  «Софія Київська: 1000-річчя могутності духу».

Експозиція розповідає про укладення династичного шлюбу київського князя Володимира й візантійської царівни Анни, що поклав початок хрещенню Русі-України, про зведення її першохраму — Десятинної церкви, створення та історичну долю Софійського собору. Увійшовши до виставкової зали, відвідувачі поринуть у героїчну добу правління Володимира Святославича та його сина Ярослава Мудрого. Саме на зламі їх правлінь, у 1011 – 1018 рр, було споруджено цей величний храм, який згодом став церковно-політичним і культурним центром Давньоукраїнської держави. Тут велося літописання, була заснована перша відома в Русі-Україні бібліотека, тут ставили на велике київське княжіння, збиралися церковні собори, приймалися посли, освячувалися угоди, звеличувалися перемоги.

Про дивовижну історію народження і зростання християнської Русі-України розкажуть відвідувачам представлені в експозиції артефакти княжої доби — візантійські монети, печатки, архітектурні деталі та будівельні матеріали часів Київської Русі-України, чудові мозаїки та фрески (плити огорож собору, фрагменти мозаїчної підлоги XI ст., віконного скла, уламки саркофагів тощо).

Софія Київська і сама заговорить із відвідувачем мовою монументального живопису. У ній  зберігається найбільше у світі зібрання  автентичних мозаїк  (260 кв. м) і фресок (3000 кв. м) першої чверті ХІ ст. Розгледіти ці шедеври християнського мистецтва на стінах собору подекуди важко, оскільки вони знаходяться досить високо. Аби побачити роботи кращих візантійських майстрів зблизька, на виставці функціонуватиме інтерактивна панель та проектор. З їх допомогою відвідувачі зможуть вивести збільшене зображення мозаїки чи фрески на площину стіни.

Масштаби і тріумфальність Софії Київської вражають і досі, що й говорити про захоплення собором його сучасників. Автор «Слова про Закон і Благодать» перший Київський митрополит Іларіон, сучасник створення Софії Київської, сказав про неї: «Церква дивна й славна на всі навколишні країни бо іншої такої не знайдеться по всій півночі земній од сходу до заходу». Роздивитися усі архітектурні деталі образу собору допоможе об’ємна інтерактивна модель з докладним описом кожного елементу.

 *Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України.