Старозавітний прообраз Воскресіння Христа у стінопису Софійського собору

Старозавітний прообраз Воскресіння Христа у стінопису Софійського собору

Серед біблійних сюжетів, що були відтворені на стінах Софії Київської в ХІ ст. збереглася сцена, котра є старозавітним прототипом Воскресіння Ісуса Христа. Це фрескова композиція «Три отроки в печі вогняній». Вона знаходиться на західній стіні північної частини хорів собору і зображує чудове спасіння від вогню трьох іудейських юнаків. Згідно Книги пророка Даниїла, ця історія мала місце в VI ст. до н.е. у Вавилоні за царя Навуходоносора. Він наказав спорудити золотого боввана, якому повинні були поклонитися всі жителі країни. Отроки Ананія, Місаїл та Азарія, які відмовилися зробити це і відкрито визнали свою віру в єдиного Бога, були кинуті в розжарену піч, але ангел, який зійшов з небес, урятував їх (Дан. 3). Знаходячись у печі, отроки заспівали, прославляючи і благословляючи Бога (Дан. 3:52‒90). Софійська фреска, яка зображує чудо порятунку отроків від жахливої смерті, збереглася незадовільно: пошкоджений і місцями втрачений фарбовий шар, наявні потертості і подряпини. Однак все ще можна розгледіти отроків у печі і позаду них ангела-спасителя з розкритими над праведниками широкими крилами.

Оскільки порятунок отроків із печі розглядається як прообраз Воскресіння Христа, їхня пісня, згідно церковних звичаїв, співається на пасхальній службі.  А ще в давні часи в Єрусалимі і Константинополі увечері у Велику суботу, тобто напередодні Великодня, зі співом пісні трьох отроків у храм входили єпископ і новохрещені.

У Софійському соборі можна побачити ще й однофігурні зображення іудейських юнаків.  Наприклад, на південній площині північно-західного стовпа під головним куполом храму. Образи святих отроків написані в ХІ ст. у техніці фрески і розміщені один над одним у три регістри.  

Літ.:

Никитенко Н., Корниенко В. Собор святых Софии Киевской. К, 2014. С. 43‒44.

Никитин С.И., Ткаченко А.А., Лукашевич А.А. Вавилонские отроки. Православная Энциклопедия. М., 2009. Т. 6, с. 481–486. Режим доступа: http://www.pravenc.ru/text/153809.html (дата обращения: 22.04.2020).

Bertonière G. The Historical Development of the Easter Vigil and Related Services in the Greek Church. R., 1972, p. 59-65, 127-132 (Orientalia Christiana Analecta 193); цит. за Никитин С.И. и др. (2009).

Автор – Сергій Божко

Три отроки в печі вогняній. Хори Софійського собору у Києві. Фресковий живопис. ХІ ст.

Св. Місаїл. Софійський собор. Фресковий живопис. ХІ ст.

Св. Азарія. Софійський собор. Фресковий живопис. ХІ ст.

Св. Ананія. Софійський собор. Фресковий живопис. ХІ ст.