«Софійська сторінка» в історії Київського училища для дівчат духовного звання

«Софійська сторінка» в історії Київського училища для дівчат духовного звання

          На середину ХІХ ст. існуюча в Російської імперії система духовної освіти передбачала навчання і виховання дітей духовенства лише чоловічої статі, для яких існувало 3 типи навчальних закладів: училища, семінарії та духовні академії. Щодо жіночої освіти, то доньки православного духовенства могли отримати освіту або у світських навчальних закладах (приватні пансіони, інститути шляхетних дівчат), або при жіночих монастирях, проте за досить обмеженою програмою (рукоділля, елементарна грамота, домашнє господарство тощо). Тому, зважаючи на тогочасні тенденції суспільного життя, відкриття училища для доньок священно- та церковнослужителів стало першочерговим завданням для духовенства Київської єпархії на чолі з митрополитом Київським і Галицьким Арсенієм (Москвіним). Реалізацію даного завдання було доручено кафедральному протоієрею Києво-Софійського собору Іоанну Скворцову, який 7 листопада 1860 р. отримав посаду головного розпорядника училища.

Протоієрей Скворцов, будучи сумліннім виконавцем, намагався забезпечити високий рівень навчально-виховного процесу та належні побутові умови для перших вихованок. Він пожертвував на користь училища 178 руб. одноразово й пожиттєво відмовився від свого окладу за ступінь доктора богослов’я в розмірі 143 руб., а також подарував училищній бібліотеці 150 примірників книг із власного зібрання. Стараннями розпорядника в якості викладачів на безоплатній основі було залучено п’ятьох священнослужителів Києво-Софійського собору. Проте, ключовим внеском стала відмова кафедрального протоієрея Скворцова та ключаря собору, протоієрея Крамарева від своїх квартир на 2-поверсі новозбудованого 3-поверхового будинку для притчу Києво-Софійського кафедрального собору на користь училища. Це дало змогу заощадити кошти на оренді та обслуговуванні приміщень й прискорити відкриття навчального закладу.

Урочисте відкриття Київського училища для дівчат духовного звання відбулося 15 жовтня 1861 р. З цієї нагоди митрополитом Арсенієм була відправлена урочиста літургія в Києво-Софійському соборі, по завершенню якої в приміщенні училища було звершено молебень та освячення святою водою вихованок і навчальних класів. Перший училищний прийом складав 30 вихованок (20 – казеннокоштних, 10 – своєкоштних) з 4-річним навчальним курсом. Функціонування училища в будинку для соборного притчу тривало до 1 вересня 1863 р., коли воно було переведено у нове просторе приміщення – колишній Кловський палац, де проіснувало до 1918 р.

Більш детально ознайомитись з історією училища Ви зможете на сторінках колективної монографії «Софія Київська у новітніх дослідженнях» (Київ, 2018 р.).

Автор –  Юля Пахачук

Рис. 1. Розпорядник училища, кафедральний протоієрей Іоанн Скворцов

Рис. 2. Митрополит Київський та Галицький Арсеній (Москвін)

Рис.3. Будинок притчу Києво-Софійського кафедрального собору (Сучасний вигляд, пров. Рильський, буд. 3)