Софійська дзвіниця

Софійська дзвіниця

Софійська дзвіниця у ХVІІІ ст. стала першою кам’яною спорудою чоловічого православного монастиря після пожежі 1697 р. Її було збудовано в 1699–1706 роках. Ім’я її першого архітектора невідоме, в документах згадується лише кам’яних справ підмайстер Сава Яковлєв, мешканець Києво-Печерського містечка.

Дзвіниця зазнала перебудов у різні часи, так, її перебудовували архітектори Й.Г. Шедель, П. Спарро.

Щоправда у ХVІІІ ст. дзвіниця тоді мала лише три яруси. Нині висота дзвіниці 76 м, тобто це висота 25-поверхового будинку!

Суттєві зміни у зовнішньому вигляді Софійської дзвіниці відбулися у 1850-х роках. Тоді у Софійському соборі відкривали і поновлювали давній фресковий живопис. Ремонтно-реставраційні роботи тривали до 1853 р. і поширювалися також на інші споруди подвір’я, зокрема, на дзвіницю.

На фасадах ІІІ ярусу в прямокутних рамах вміщені скульптурні зображення князя Володимира Святославича, апостола Андрія Первозваного, апостола Тимофія та архангела Рафаїла.

А ще дзвіниця змінювала свій колір декілька разів. Спершу її було пофарбовано у різні кольори! Стіни у синій колір, ліпний орнамент – у колір слонової кістки; постаті святих, архангелів та маски таким чином: обличчя – жовтою фарбою, волосся – чорною, вбрання – червоною, зеленою, коричневою.

Інші цікаві подробиці про цю струнку архітектурну красуню  можна дізнатися на екскурсії по пам’ятках Софійського архітектурного ансамблю. Ми впевнені, незабаром, Софія Київська знов відкриє свої брами і двері! Чекаймо!

На фотографіях: триярусна Софійська дзвіниця, чотириярусна дзвіниця наприкінці ХІХ – на початку ХХ століть, елементи декору, сучасний вигляд.

Автор —Любов Стромелюк