Результати досліджень мозаїк, фресок та олійного живопису та початок реставраційних робіт у Софійському соборі

Результати досліджень мозаїк, фресок та олійного живопису та початок реставраційних робіт у Софійському соборі

Реставрацію унікальних мозаїк, фресок та олійного живопису у південному крилі трансепту Софійського собору розпочато. Наразі науково-реставраційна майстерня Національного заповідника «Софія Київська» отримала перші результати досліджень.

Нагадуємо, що це планова реставрація південної частини підкупольного простору Софійського собору, яка проводиться згідно з Комплексною програмою дослідження, реставрації та популяризації Софійсього Собору у 2016–2021 рр. Востаннє роботи тут проводились майже тридцять років тому. Основні види реставраційних робіт здійснює науково-реставраційна майстерня заповідника. Кошти на встановлення необхідних риштувань надав Кіпрський благодійний фонд.

У 2017 році для перемовин стосовно надання гранту до Національного заповідника «Софія Київська» особисто приїздив директор благодійного фонду «Левентіс Фаундейшн» (A.G. Leventis Foundation) доктор Чараламбос Бакіртціс. А вже на початку 2018 року Рада директорів фонду підтвердила надання 15 000 євро для здійснення інспектування та реставрації мозаїк, фресок та олійного живопису в південному крилі трансепту собору Святої Софії у Києві.

Наразі встановлено риштування, закуплено усі необхідні матеріали та обстежено монументальний живопис по всій площині. Стан живопису, на щастя, задовільний. Вкрай аварійних ділянок не виявлено, проте є кілька нюансів, які потребують вирішення. І південна частина підкупольного простору, і південна частина трансепту Софійського собору забруднена — вкрита пилюгою. Є кілька місць з розшаруванням тиньку з мозаїчним набором, які потрібно закріпити. З незрозумілих причин під час попередніх реставрацій подекуди було зафарбовано аутентичну мозаїку олійною фарбою, є місця де обрамлення композицій зроблене олійними фарбами по аутентичній золотій смальті. Мозаїчні доповнення, зроблені під час попередніх реставрацій з кубиків мозаїчної смальти, що зберігалися у фондах заповідника, потемніли як і паста, якою їх закріплювали.

У першу чергу реставратори закріплять місця, де є розшарування тиньків з мозаїчним набором, потім здійснять суху очистку від бруду і пилу, за потреби проведуть вологе очищення від стійких забруднень. На тих місцях, де не тримається шпаклівка, її видалять, підведуть нову, а потім затонують. У місцях втрати мозаїчного розпису буде виконано доповнення імітацією смальтових кубиків. З аутентичної мозаїки знімуть шар олійною фарби, який нанесли під час попередніх реставрацій.

На склепінні південного трансепту збереглося дві олійні композиції «Дорога в Емаос» і «Вечеря в Емаосі», виконані за малюнками Федора Солнцева в 1850-х роках. У реставраційних звітах 1954-1955 років, художники-реставратори зазначили, що стан збереження цих композицій хороший. Проте, було прийнято рішення їх затонувати. Щоб з’ясувати який у них стан сьогодні, під час реставраційних робіт нейтральний фон. Також відреставрують фрескову композицію «Розп’яття», яка знаходиться на верхній частині південної стіни трансепту.

У ході реставрації буде проведено й дослідницькі роботи: пробиття зондажів, взяття проб для аналізу. Загалом планується виконати близько 20 зондажних проб. Ці дослідження дадуть змогу розширити і доповнити знання про етапи та послідовність виконання мозаїчних та фрескових розписів, уточнити склад тинькового шару, а також техніку та технологію виконання мозаїчних та фрескових розписів.

Всі роботи планується завершити впродовж 2018 року.