Презентація видання рукопису «Лавришівське Євангеліє XIV століття» у Національному заповіднику «Софія Київська»

Презентація видання рукопису «Лавришівське Євангеліє XIV століття» у Національному заповіднику «Софія Київська»

Видавництво «Горобець», за сприяння Українського культурного фонду, в рамках програми «Повертаємо в Україну культурну спадщину», 21 листопада 2018 р. о 17.00 в Митрополичих палатах Національного заповідника «Софія Київська» проводить презентацію книги: Лавришівське Євангеліє XIV століття. Видання факсимільного типу. Дослідження. — К. : Горобець, 2018. — 468 с., іл.

2009 року видавництвом «Горобець» започатковано проект «Повертаємо в Україну культурну спадщину», покликаний шляхом видань факсимільного типу зробити доступними для науковців та всіх, хто цікавиться історією, культурою та мовою нашої держави, середньовічні рукописні пам’ятки, що знаходяться поза межами України.

Від найбагатшої книжкової спадщини Київської Русі збереглося не більше одного відсотка усіх рукописів, створених у князівських скрипторіях, – це книги релігійні, історичні й державотворчі. Не багато їх збереглося й від наступних часів. Тому кожен збережений рукопис є не лише цінним історичним джерелом, але й скарбом української середньовічної культури. На жаль, переважна більшість українських середньовічних книжних пам’яток знаходиться далеко від тих центрів, в яких вони були створені. Ці рукописи є перлинами книжкових зібрань Австрії, Білорусі, Італії, Польщі, Росії, Франції та інших країн. Їх старанно оберігають, виставляючи як музейні експонати у вітринах світових культурних скарбниць. Частина з них є недоступною як для дослідників, так і для тих, хто цікавиться історією кириличної рукописної книги.

Видавництво «Горобець» повертає ці книжні пам’ятки. Вже побачили світ такі видання, як Холмське Євангеліє XІІІ ст., Луцьке Євангеліє XIV ст., що зберігаються в Російській державній бібліотеці (Москва, Росія), та Луцький Псалтир 1384 р., який знаходиться у Бібліотеці Медичі Лауренціана (Флоренція, Італія).

Нині презентується видання унікальної рукописної книги Лавришівського Євангелія XIV ст., яка зберігається в Національному музеї в Кракові, у зібранні Бібліотеки князів Чарторийських (Польща). Видання супроводжують наукові дослідження, здійснені вченими України та Польщі, які пов’язують створення цього пергаменного кодексу, що отримав подальше життя в Лавришівському монастирі (Білорусь) і від якого здобув цю назву, зі становленням православ’я та литовсько-руської писемності Великого князівства Литовського, що розвивалася за галицько-волинською писемною традицією (Україна). Пам’ятка є цінним джерелом української мови.

У презентації беруть участь працівники видавництва «Горобець», науковці, а також благодійники, за сприяння яких здійснено цей проект відродження Лавришівського Євангелія.

Автори проекту «Повертаємо в Україну культурну спадщину» висловлюють щиру вдячність меценатам та інвесторам, без підтримки яких це видання не побачило б світ.

Програма культурного заходу:

17.00-18.00 — офіційна частина: презентація видання, спілкування з пресою, відповіді на питання.

18.00-18.40 — виступ Тараса Компаніченка (соліста гурту «Хорея козацька»).

18.40-19.30 — дружнє спілкування за філіжанкою кави зі смаколиками.

Гостям та представникам ЗМІ — подарунки від видавництва «Горобець»: книжки, путівники, комплекти листівок, блокноти, пакети та інша сувенірна продукція.

Контакти:

Ганна Горобець, директор видавництва «Горобець»

моб. тел. 050-334-0226