Південна вежа та архангел Михаїл

Південна вежа та архангел Михаїл

Південна в’їзна вежа на території колишнього Софійського монастиря, як і дзвіниця, виникла за гетьмана Івана Мазепи і його сподвижника – митрополита Варлаама Ясинського, на зламі XVII-XVIII ст. На відміну від дзвіниці, що правила за парадний (тріумфальний) в’їзд, вежа відігравала роль економічних воріт для підвезення в монастир продуктів, оскільки поблизу башти, вздовж лінії проїзду містилися трапезна і хлібня (пекарня). У XVIII ст. башта входила до системи монастирських мурів.

З 1853 р. другий поверх використовувався під архів консисторії. У 1927-1929 рр. у цьому приміщенні проживав митрополит Української Автокефальної православної Церкви В. Липківський.

Шпиль південної в’їзної вежі вінчає флюгер у вигляді архангела Михаїла, який символізував невсипущу пильність стража Софії. Ніщо вороже, зле не могло проникнути через ворота в башті на святу землю Софії.

Ще за часів Київської Русі існував переказ, що до кожного народу ангел приставлений, і таким ангелом Русі-України і Києва є Михаїл. Особливо значущою є його присутність у Софійському соборі, на його території. Один із приділів Софії Київської присвячений архангелу Михаїлу, на хорах собору зберігаються унікальні мозаїки та фрески ХІІ ст. з Михайлівського Золотоверхого собору.

За спогадами колишнього директора Софійського заповідника Олекси Повстенка, ця скульптура архангела Михаїла у 1930 р. була знята зі шпилю вежі і кинута на смітник. Куди вона поділася, на жаль й досі невідомо, проте фотографічне зображення та креслення реконструкції цієї пам’ятки, які було виготовлено ще у 70-ті роки ХХ ст. збереглися.

Але ідея повернути постать Архангела Михаїла на його історичне місце, відтворивши таким чином цілісність архітектурної пам’ятки ХVІІІ ст., ніколи не полишала музейних працівників і всіх небайдужих до долі історичної спадщини.

З ініціативи Національного заповідника «Софія Київська» та за участю меценатів у вересні 2010 року скульптурну постать архангела Михаїла було встановлено на шпиль Південної вежі архітектурного ансамблю Софії Київської.

Постать архістратига Михаїла виготовлено в матеріалі оригіналу: мідна скульптура з позолотою. Висота скульптури – 240 см, вага– майже 100 кг!

Це один із трьох київських архангелів, які за легендою тримали небо і благодать над містом.

На світлинах: Південна в’їзна вежа 1930-ті – 1990-ті роки та сучасний вигляд; скульптурна постать архангела Михаїла до встановлення на шпиль вежі вересень 2010 року.

Автор – Любов Стромелюк