Неля Куковальська передала факсимільне видання Конституції Пилипа Орлика Острозькому музею

Неля Куковальська передала факсимільне видання Конституції Пилипа Орлика Острозькому музею

Книжкова колекція Острозького музею поповнилася факсимільним виданням Конституції Пилипа Орлика з перекладом українською мовою під назвою «Конституція Козацької України 1710 року. The Constitution of Cossack Ukraine of 1710».
Цей подарунок музей отримав з рук генерального директора Національного заповідника «Софія Київська» Нелі Куковальської.
Видання Конституції Пилипа Орлика є втіленням спільного проєкту Національного заповідника «Софія Київська», Міністерства культури та інформаційної політики України й Державного підприємства «Центр захисту інформаційного простору України».
Концепція видання – представити унікальний документ та історичне джерело більш широкій аудиторії та зробити його доступним україномовному читачу шляхом перекладу.
Мета редакторського колективу – акцент на основних положеннях документу. Серед них: обґрунтування права України на незалежність від москви та регламентація відносин в державі. Це та ідея, з якою Пилип Орлик проводив політику взаємин України у європейському просторі. Прогресивним відзначають задекларований у документі розподіл влади на судову, законодавчу та виконавчу гілки.
Довідка: Конституція Пилипа Орлика – конституційний договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом, який визначав права та обов’язки всіх членів війська. Укладений 5 квітня 1710 року в м. Бендери під час обрання Орлика гетьманом. Від усієї старшини та козацтва Конституцію Орлика підписав кошовий отаман Кость Гордієнко.
Документ вважається однією з перших конституцій Європи й фактично проголошував в Україні незалежну республіку з протекторатом шведського короля замість підданства царю, що було великим кроком вперед у політичній думці того часу.