Наукову публікацію графіті Софії Київської завершено!

Наукову публікацію графіті Софії Київської завершено!

Наприкінці грудня 2020 року завдяки меценатській підтримці Юлії Максимовської та типографії «Україна» (м. Дніпро) побачили світ два томи останньої, десятої, частини «Корпусу графіті Софії Київської»!
У першому томі опубліковано результати досліджень 595 графіті на фресках північної сходової вежі та північних хорах Софійського собору, а також на фасадній штукатурці північної групи куполів храму, а у другому — результати вивчення 728 дипінті та графіті на фресках південних хорів та південної сходової вежі.
Нагадаємо, графіті Софійського собору почали вивчати у 20-30-х рр. ХХ ст., проте їх планомірні дослідження почались уже після Другої світової війни — від 1957 р. протягом 23 років на цій ниві працював патріарх української епіграфіки Сергій Висоцький, який опублікував понад 300 давніх графіті з Софії Київської. У 2006 р. розпочато проєкт дослідження та публікації всіх збережених на стінах собору написів та малюнків від ХІ до початку XVIII ст. Публікація та презентація першої частини «Корпусу графіті Софії Київської» відбулась у 2010 р. Протягом наступних десяти років дослідником графіті Вячеславом Корнієнком у десяти частинах та 12 книгах до наукового обігу введено майже 7500 графіті.
Принагідно зазначимо, що з 12 книг половину видано меценатським коштом. Отож уклінна подяка людям, небайдужим до нашої культурної спадщини!
Чи означає це, що проєкт з публікації графіті пам’яток заповідника завершено?! Аж ніяк! Уже готується до друку книга «Графіті Кирилівської церкви», на сторінках якої розміщено майже 700 графіті ХІІ–XVIII ст., продовжуються дослідження графіті на фрагментах фрескового тиньку, що зберігаються у фондах заповідника тощо. Тож робота триває! Слідкуйте за новинами з «епіграфічного фронту» на нашому сайті та фейсбук-сторінці!
P. S. Передбачаючи запитання відвідувачів, повідомляємо, що презентація проєкту планується, про її дату ми повідомимо згодом, тож слідкуйте за нашими оновленнями. Придбати книги можна буде у крамницях на території заповідника.