Проєкт реставрації Андріївської церкви визнано переможцем престижної європейської премії European Heritage Awards / Europa Nostra Awards 2022

Проєкт реставрації Андріївської церкви визнано переможцем престижної європейської премії European Heritage Awards / Europa Nostra Awards 2022

Брюссель/ Гаага, 30 червня 2022 року
Європейська комісія та Європа Ностра щойно оголосили переможців премії European Heritage Awards / Europa Nostra Awards 2022 року, що фінансується програмою ЄС «Креативна Європа». В числі переможців – проєкт Національного заповідника «Софія Київська» – «Протиаварійні та ремонтно-реставраційні роботи по Андріївській церкві».
Цьогоріч, коли відзначається 20-та річниця найпрестижніших європейських нагород у сфері культурної спадщини, було відзначено 30 видатних досягнень у галузі культурної спадщини з 18 європейських країн у п’яти категоріях.
Церемонія вручення нагород європейської культурної спадщини відбудеться 26 вересня в Празі у нещодавно відреставрованій Державній опері. Церемонію проведуть європейський комісар з інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді Марія Габріель і виконавчий президент Європи Ностри проф. д-р. Герман Парцінгер.
Реагуючи на оголошення переможців 2022 року, єврокомісар Марія Габріель заявила: “Я щиро вітаю всіх переможців цьогорічної премії European Heritage Awards / Europa Nostra Awards за виняткову якість їхньої роботи та відкритість до інновацій. 2022 рік є особливим, оскільки ми святкуємо 20-ту річницю премії ЄС з культурної спадщини, що стала найвизначнішою нагородою для європейської спільноти у галузі культурної спадщини. Багато з нагороджених ініціатив демонструють величезний інтерес та залучення молоді до нашої культурної спадщини, історії та культурної самобутності, що особливо актуально в Європейський рік молоді. Особливо відзначимо двох українських лауреатів. «Креативна Європа», яка співфінансує нагороди, виступає за сприяння культурі та творчості в побудові згуртованих суспільств, заснованих на основних європейських цінностях”.
Виконавчий директор Європи Ностри проф. д-р. Герман Парцінгер сказав: “Цьогорічні лауреати Премії є яскравими прикладами того, як наша спадщина знову пов’язує нас із довкіллям, допомагає створити відчуття приналежності до нього є підґрунтям розвитку економіки, яка забезпечує креативний спосіб життя. Я вітаю всіх цих видатних переможців – професіоналів і ентузіастів – за їхню важливу і почесну роботу”.
Національний заповідник «Софія Київська» представлений у конкурсі проєктом «Протиаварійні та ремонтно-реставраційні роботи по Андріївській церкві» у номінації «Охорона культурної спадщини та її адаптивне повторне використання».
Розташована на Старокиївській горі в історичному центрі Києва, Андріївська церква була спроектована у ХVIII ст. століття за проектом архітектора Ф.Б. Растреллі та побудована провідними європейськими та місцевими майстрами. Зведена як палацова церква київської резиденції Романових, будівля втілила неперевершений взірець організації інтер’єру православної церкви в стилі бароко. Після ґрунтовної реставрації, проведеної Національним заповідником «Софія Київська», Андріївська церква нині функціонує як музей, тут проводяться церковні служби, науково-просвітницькі заходи та концерти камерної музики. Проєкт створений за результатами десятирічного науково-технічного моніторингу, втілений у життя Національним заповідником «Софія Київська» разом з провідними науково-дослідними інститутами України, повністю профінансований Міністерством культури та інформаційної політики України.
До реставрації ділянка, на якій збудована Андріївська церква, зазнала значної ерозії ґрунту. У 2007 році посилення ризику зсувів поставило під загрозу стабільність фундаменту церкви і обумовило невідкладні заходи щодо укріплення пагорба та відновлення будівлі церкви. Реставрація, яка проходила з 2008 по 2020 роки, розпочалася з ретельного ущільнення ґрунтової основи пагорба та укріплення фундаментів церкви і стилобату та впровадження нової дренажної системи. Заростання на схилі було розчищено, відкриваючи панорамний вид на долину Дніпра та лівий берег Києва.
Під час реставрації екстер’єру церкви використовували традиційні будівельні матеріали та техніки. Для відновлення кладки повторно використали жовту цеглу з розібраних старих будівель. Для завершення реставрації чавунних сходів, що ведуть на паперть, використали старий перевірений метод покриття мастикою на основі бджолиного воску. В інтер’єрі церкви було відновлено первісну колористику стін ХVIII ст. та відреставровано живопис. Архівно-іконографічні дослідження сприяли визначенню правильного розміщення ікон у іконостасі, що дало відвідувачам можливість відчути бароковий інтер’єр ХVIII ст., як його задумав архітектор Растреллі.
«Цей дуже символічний проєкт знаменує собою реставрацію пам’ятки, яка має значну цінність для України та її народу. Стабілізація пагорба успішно усунула причини загроз, попередивши їхні потенційні наслідки, і як така є хорошим прикладом превентивної консервації. Весь проєкт реставрації був ретельно задокументований, а реставрація характерної позолоти будівлі була виконана дуже добре», – зазначило журі премії European Heritage Awards / Europa Nostra Awards.