Мозаїчні портрети та кіот – у дар «Софії Київській»

Мозаїчні портрети та кіот – у дар «Софії Київській»

18 листопада у соборі Святої Софії Національного заповідника «Софія Київська» відбулися урочистості з нагоди дарування Заповіднику мозаїчних портретів і різьбленого кіоту, створених майстрами за підтримки групи компаній «OLOS» та студентів «OLOS»-академії.

Урочистий захід, що супроводжувався майстерним співом Ансамблю солістів “Благовість”, відкрила Генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська, яка у вітальному слові представила меценатський проєкт «Три покоління благовірності», реалізація якого увінчалася презентацією  унікального витвору мистецтва. Це три мозаїки, обрамлені майстерним різьбленим кіотом, виконаним за автентичними зразками ХІХ ст.  Мозаїчні портрети присвячені жіночим образам династичної історії Русі-України: Інгігерді – дружині великого князя київського Ярослава Мудрого, Анні – князівні київській, дочці Ярослава та Інгігерди й Едігні – дочці королеви Франції Анни Ярославни та її чоловіка, короля Франції Генріха І. Мозаїки виготовили Олексій Лобода і Захар Лукаш зі студії «Вітражі Пивоварова», а кіот ‒ відомий український майстер Олександр Закусило. Мозаїчний портрет Анни Ярославни створено за мотивами літографії французького майстра ХІХ ст. С.-Ф. Дельпеша, а мозаїчні портрети Інгігерди та Едігни – за живописними роботами сучасного українського художника Артура Орльонова.

У захопливій лекції-презентації, представленій к.іст.н. Оленою Ясинецькою, були озвучені основні аспекти дослідження життєписів трьох видатних жінок, здійснено акценти на їх християнських цінностях і чеснотах, благодійній діяльності та церковних фундаціях.

Неля Куковальська висловила подяку меценатам, авторам роботи і всім фахівцям, які займаються вивченням, відновленням, збереженням і популяризацією вітчизняної історії. На церемонії презентації кіоту була присутня директорка видавництва Ганна Горобець, яка подарувала благодійникам «OLOS» факсимільні видання «Молитовника Володимира» та «Кодексу Гертруди».

У заході взяла участь перша заступниця голови місії Швеції в Україні – п. Катя Салсбек. У своїй промові, пані Салсбек зокрема зауважила, що «ці три покоління жінок здійснили вагомий внесок у зміцнення зв’язків між Швецією, Україною та Францією, а також іншими європейськими державами» і «завдяки дослідженням, проведеним істориками Національного заповідника, ми сподіваємося пролити світло на маловідомі сторінки біографії цих видатних жінок та розвіяти міфи про них».

Захід відвідала також дружина Надзвичайного і Повноважного Посла Франції в Україні пані Каролін де Понсен. У вітальній промові вона підкреслила історичну роль Анни Ярославни для Франції, зауважила, що її ім’я досі пам’ятають і бережуть, зокрема, у заснованому королевою абатстві Святого Вінцента в Санлісі.

Музейники заповідника подякували представникам цих амбасад за підтримку і запропонували нові ідеї та напрями для продовження співпраці.

Яскравим завершенням заходу стало урочисте відкриття кіоту та мозаїк, які тепер будуть постійно експонуватися у соборі, у виставковій залі другого поверху, присвяченій сучасному мистецтву. Слово до публіки виголосили також творці кіоту – художники і мозаїсти.

Зворушлива промова засновниці компанії  «OLOS» п. Тетяни Троян прозвучала підсумковим акордом: «…Вже 13 років я і мій проєкт «OLOS» займаємося гуманістичною освітою для бізнесу, і ми завжди перебуваємо у пошуку видатних особистостей, які сформували українську історію та її ідентичність… Кілька років тому для нас сталося знакове знайомство з Софією Київською та її героями… і тепер  ми щороку приходимо з групами наших студентів до Софійського собору, щоб відновлювати внутрішній контакт із нашою великою історією, контакт, який, на жаль, раніше було втрачено…

Ми твердо впевнені: чим більше оригінальних артефактів, пам’яток історії та культури буде в Україні, тим простіше буде сформувати націю людей, які внутрішньо вільні та хочуть змінювати країну на краще.

Сподіваємося, що для багатьох жінок приклад Інгігерди, Анни та Едігни стане великим джерелом натхнення та додасть потрібних сил для рішучих виборів у своєму житті… Цей дарунок ‒ від українців сучасного, в пам’ять про українців минулого, заради українців майбутнього!».