Мечі й Святі. Третя міжнародна зброєзнавча конференція

Мечі й Святі. Третя міжнародна зброєзнавча конференція

12–14 червня 2018 року у Києві у рамках ІІІ Українського Бієнале «Зброя: право на гідність» відбулася Третя міжнародна зброєзнавча конференція.

Цього року представники Національного заповідника «Софія Київська» долучилися до організації та презентували свої доповіді на третій день конференції, який було присвячено зброярству епохи раннього Середньовіччя.

Одним із важливих завдань вивчення історії середньовічної зброї є пошук іконографічних аналогій. Це дозволяє скласти уявлення про її вигляд та оздоблення.

За словами завідувача сектором науково-дослідного відділу «Інститут «Свята Софія» Ірини Марголіної, на стінах Кирилівської церкви з XІІ століття збереглися 800 квадратних метрів фресок, серед яких певне місце займають постаті святих, пов’язані з воїнською тематикою.

Особливу увагу привертає постать князя-полководця у кольчузі та з величезним щитом у руці. За поясом воїна також помітна бойова сокира з молоточком — усе це елементи військового спорядження давньоруського воїна.

Про мисливські сюжети веж Софії, які разом із деякими театралізованими і символічними сценами складають комплекс «сюжети зі зброєю», розповіла завідувач науково-дослідного відділу «Інститут «Свята Софія» Надія Нікітенко.

На фресках Софійського собору фігурує скандинавсько-руська зброя, яку мали княжі дружини. Це спис-рогатина, круглий щит, бойова сокира з широким симетрично розширеним лезом, а також великий вигнутий лук зі стрілою.

А з результатами свого дослідження чотирьох фрескових образів та композицій Софійського собору, на яких зображено предмети наступального та захисного озброєння XІ століття учасників познайомив заступник генерального директора з наукової роботи В’ячеслав Корнієнко та художник-реставратор майстерні заповідника Дорат Капорніков.

Конференція зібрала істориків, археологів, музейних працівників та всіх, зацікавлених історією зброї.