«Король регентів» Я. Калішевський в історії Києво-Софійського собору

«Король регентів» Я. Калішевський в історії Києво-Софійського собору

Калішевський Яків Степанович народився 9 (21) жовтня 1856 р. у м. Чигирині Київської губернії в духовній родині. Свою освіту здобував у Черкаській духовній школі й Києво-Подільському духовному училищі, а згодом став солістом хору Київської духовної академії.

У 1873–1874 рр. Калішевський організував хор службовців типографії С. В. Кульженко, а 1882 р. він заснував хор із вихованців т.зв. Сулимівських шкіл, який був удостоєний честі виступати перед імператором Олександром ІІІ у 1885 р. Після успішного виступу перед царською особою Я. Калішевський отримав від митрополита Київського і Галицького Платона (Городецького) запрошення очолити митрополичий хор собору Св. Софії (1886). Це була найвища сходинка в ієрархії церковних хорів. Варто відзначити, що під час заупокійної літургії по митрополитові Платону (Городецькому) співав саме хор Якова Калішевського.

Відносини з правлінням митрополичого дому і регентом були суворо регламентовані договором. Тож хор із 28 дорослих і малих півчих мав перебувати на повному утриманні регента. Хор співав в повному складі на всіх службах у Києво-Софійському соборі у недільні, святкові й високоторжественні дні та на інших службах.

Очоливши митрополичий хор Св. Софії, Калішевський забезпечив його якісний склад: доповнив чоловічі голоси високими дитячими. Невдовзі спів Софійського хору почав привертати увагу, захоплюючи прочан, став зворушливою складовою відправ. Митрополичий хор вабив і ретельним добором творів, і одухотвореною вдумливою інтерпретацією. Згодом він набув репутації кращого хору Києва, а самого Калішевського визнали «королем регентів». У замітці до 20-річчя праці Калішевського в Софії, надрукованій у «Російській музичній газеті» за 1906 р. зазначалося: «У Києві славиться хор Софійського собору, який приваблює приїжджих богомольців і подорожуючих. Славу хору завоював його регент Я. С. Калішевський. Ім’я його шанується як художника і віртуоза незрівнянного з іншими регентами, прозваного на півдні Росії «королем регентів». Ось вже 20 років царює цей король на кліросі Софійського собору […]».

У перші десятиріччя XX ст. діяльність Я. Калішевського не зазнала істотних змін. Спів його хору на відправах Св. Софії і в хорових концертах, переважно духовних, довго не мав конкурентів; керовані ним колективи слугували за еталон високої культури хорового виконавства Києва.

Останні роки життя Маестро припали на часи революції, громадянської війни, встановлення більшовицької влади. На декілька років Софійський собор став одним із осередків Української Автокефальної Православної Церкви, де апробувалася нова національна церковна музика, творилися нові обряди, відроджувалися прадавні традиції, що невдовзі знову підпали під остракізм. Я. Калішевський знаходився на посаді регента митрополичого Софійського хору до 1919 р. Помер видатний музичний геній 9 листопада 1923 р., залишивши яскравий слід в історії вітчизняного і світового хорового виконавства. А стіни Софійського храму й досі чують відлуння неперевершених музичних творів хору Якова Калішевського.

За матеріалами: А. Смишляк «Київський Митрополичий Хор (XIXпоч.XX ст.). Соціокультурний портрет спільноти» // ЕМІНАК. – 2016. – № 2 (2); Л. Пархоменко «Легендарний Яків Калішевський в українській хоровій культурі» // Музична україністика: сучасний вимір. Збірка наукових статей на пошану д. м. Л. Пархоменко. – Вип. 1. – К., 2005.

Автор – Інна Чигирик

Калішевський Яків Степанович

Я. Калішевський з хором