Кільце принцеси Інгігерди

Кільце принцеси Інгігерди

Золоте кільце, знайдене в м. Сігтуні в Швеції в 1995 р., «кільце Інгігерди» (?)

Другою дружиною Ярослава Мудрого була шведська принцеса Інгігерда (у хрещенні Ірина). У 1995 р. у Швеції була знайдена ювелірна прикраса, що могла належати саме їй.

Спекотного липневого дня студент археології зробив чудове відкриття на розкопках у стародавньому місті Сігтуна неподалік від Стокгольму ‒ золоте кільце на палець. Прикраса лежала там у ґрунті, взагалі неуражене корозією, зовні зовсім нове, тому знадобився деякий час, аби  шукач упевнився, що це не розіграш, а дійсно золоте кільце часів вікінгів.

Місце, де знайшли кільце, це подвір’я біля церкви ранньосередньовічного періоду в кварталі святої Гертруди.

Кільце лежало в насипі між могилами, на глибині 90 см від сучасної поверхні ґрунту. Археологи вважають, що воно, можливо, було перенесено з нижнього шару у зв’язку з копанням могил, так як церковне подвір’я знаходиться на місці будови ери вікінгів. Метою розкопок було встановити характер будови. Дослідники припускали, що це було місце королівської садиби Еріка Сегерселла і Олафа Шетконунга, закладеної в 980 р.

Це лише припущення, що кільце належало принцесі Інгігерді. Воно спирається на його розмір – кільце призначалось для дівчини чи жінки з тонким пальцем – і факт, що Інгігерда, дочка Олафа Шетконунга, ймовірно виросла в Сігтуні; майже напевно на тому місці, де знайшли давню ювелірну оздобу.

Джерело: Edberg R. Viking princess, Christian saint: Ingegerd, a woman in the 11th century / translat. from Swedish by Theodosia Tomkinson. Sigtuna Museers Skriftserie 12. – Sigtuna: Sigtuna Museum, 2005. – P. 49.

Переклад С. Божка, кандидата політичних наук, старшого наукового співробітника Національного заповідника «Софія Київська»

Реконструкція можливої зовнішності Інгігерди. Виконана групою науковців під керівництвом доктора Дороти Льоркєвич-Мушинської з Медичного університету ім. Кароля Марцінковського у Познані (Польща) в 2016 р.