Історія будівництва Софійського собору у світлі нових археологічних знахідок

Історія будівництва Софійського собору у світлі нових археологічних знахідок

Під час археологічних досліджень 2018-2019 років у внутрішній галереї Софійського собору було відкрито і музеєфіковано низку об’єктів, пов’язаних з формуванням пам’ятки впродовж ХІ-ХІХ століть.

Зокрема тут можна побачити оригінальні конструкції фундаменту храму. Як з’ясувалося, у першій половині ХІ століття було виконано фундаментний рів, який певний час лишався просто неба і був частково замулений. Пізніше фундаментний рів заповнили великими кам’яними брилами, покладеними у три шари «насухо» – без зв’язуючого розчину. Невеличкі плями цем’янки на окремих каменях свідчать про їх вторинне використання та походження з якоїсь більш давньої будівлі. Верхівку утвореного фундаменту було пролито вапняно-цем’янковим розчином, поверх якого і були зведені стіни  собору.

Далі впродовж кількох років під вагою мурувань відбувалося поступове просідання фундаменту, внаслідок чого між окремими кам’яними брилами утворилися широкі та глибокі щілини, а один з каменів навіть був вичавлений за межі фундаменту. Після того, як просідання конструкцій собору завершилося, тут було облаштовано нову підлогу — за чверть метра вище початкової. Саме з рівня цієї підлоги здійснювалося оздоблення храму фресковим живописом.

Наступну підлогу у внутрішній галереї собору було викладено з пласкої цегли та керамічних плиток вже у XVII – на початку XVIII століть. При цьому стародавні фрески на стінах споруди були вкриті суцільною побілкою. Нарешті, у першій половині ХІХ століття цю підлогу замінили новою — з цегли, покладеної на ребро “у ялинку”, а у другій половині ХІХ століття — вкрили чавунними плитами, які власне й складають сучасну підлогу пам’ятки.  

Нині розкоп 2018-2019 років у внутрішній галереї Софійського собору музеєфіковано та відкрито для огляду.

Автор –Тимур Бобровський

Загальний вигляд музеєфікованого розкопу 2018-2019 років у внутрішній галереї Софійського собору

Фото східної стіни розкопу 2018-2019 років з поясненнями архітектурно-археологічних об’єктів у ньому