Хрест-енколпіон ХІІІ ст.

Хрест-енколпіон ХІІІ ст.

В попередніх дописах ми вже повідомляли про знахідку хреста-енколпіона ХІІІ ст. під час археологічних досліджень біля Софійського собору у листопаді цього року. Про це повідомлялось також і у засобах масової інформації.

На той час більша частина поверхні хреста була забруднена і можна було розгледіти лише частину зображень. Тепер же, завдяки старанням реставраторки Олесі Скоромної, ми маємо змогу детально роздивитися всі зображення та написи на хресті. Очищення від поверхневих забруднень потребувало кропіткої кількаденної праці, адже хрест пролежав в землі майже вісім століть. Землю, що «прикипіла» до поверхні, доводилось знімати м’якою мініатюрною щіточкою та спеціальним розчином, щоб не пошкодити поверхню.

І ось, перед нами хрест-енколпіон, на лицевій стулці якого міститься рельєфне зображення постаті Богородиці з молитовно розкритими перед грудьми долонями. У середохресті, навколо Богородиці, вміщено напис “С[ВѦ]ТАѦ БОГО[РОДИ]ЦЕ ПОМАГАЙ”. Кінці хреста оформлені у вигляді круглих медальйонів, в них містяться рельєфні зображення святих. У бічних медальйонах – святі безсрібники Косма і Даміан, у верхньому та нижньому – святі Петро і Василій Великий. Їх супроводжують написи: КОЗМА, ДАМѦНЪ, ПЕТРЪ, ВАСИЛ.

Усі написи рельєфні, виконані в «дзеркальному» відображенні – майстер вирізав літери на ливарній формі прямо, ніби не враховуючи, що при відливці написи стануть зворотними. Академік Борис Рибаков вважав, що енколпіони із дзеркальними написами з’явилися у 1239–1240 рр., після того, як північно-східні землі Київської держави зазнали навали монголів. Виготовлялись ці енколпіони в одній із ювелірних майстерень Києва, в зв’язку із загрозою вторгнення монгольських орд – власне перед ними мала боронити киян Богородиця, молитовне звернення до якої міститься на хресті. Дзеркальний напис, як вбачається, носив сакральний зміст і мав посилити оберегову функцію.

Відомо, що між стулками хрестів-енколпіонів, в заглиблення вкладались реліквії – святі мощі, освячена тканина або частинка Животворчого Хреста. Після передачі знахідки до фондів НЗ «Софія Київська» її буде відправлено на реставрацію, під час якої планується повністю очистити хрест від забруднення та розкрити стулки. Можливо, що у середині нашої знахідки збереглась реліквія. Отож, слідкуйте за подальшими повідомленнями.

Автор – Володимир Савицький, старший науковий співробітник НЗ «Софія Київська».