Анонс

Анонс

     Щойно в Єревані  вірменською мовою  вийшла у світ    книжка “Від Царгорода до Києва”. Її авторка – відомий український  історик, доктор історичних наук, професор, завідувач науково-дослідного відділу “Інститут “Свята Софія” Національного заповідника “Софія Київська” Надія Нікітенко, яка вивчає історію та культуру Русі-України і Софію Київську близько 40 років.  Книжка є своєрідним історико-документальним диптихом, що складається  з історичного роману “Анна Порфірородна” і політичного детективу “Мудрий чи Окаянний?”  Перша частина книжки присвячена дружині й соратниці князя Володимира Великого візантійській принцесі Анні, яка разом із Володимиром охрестила Русь і заклала Софійський собор. Анна Порфірородна – визначна, але незаслужено  забута постать нашої історії, і ця книжка є першим присвяченим їй  твором. Вона походила зі знаменитої  Македонської династії, що мала вірменські корені, тому пам’ять про Анну донині  живе у вірменському народі. Друга частина диптиха присвячена загадковим подіям княжої усобиці 1015 – 1019 рр. Авторка подає власну версію вбивства Бориса і Гліба – синів Анни, і ця версія в корні відмінна від офіційної, яка викладена в літописах і прийнята офіційною наукою. 

   Написана в яскравій, захоплюючій манері книжка відображує події середини Х – початку ХІ ст. Авторка вводить читача в блискучу і таємничу добу історії  Візантії і Київської Русі. Перед нами постає  сповнений інтриг і драматичних колізій світ придворного життя  візантійських царів і київських князів. Книжка базується на широкому колі середньовічних джерел. Вперше в якості джерела до описуваних подій виступає Софія Київська, зокрема її світські фрески, що містять у собі  унікальні, раніше ніким не помічені факти.  Сам задум цієї книжки народився в процесі дослідження Софії.

   Книжка виходила в Києві українською (2007 р.) і російською (2012 р.) мовами. Вона отримала  значний інтерес і схвальні відгуки читачів. Зацікавилися нею і у Вірменії. Наукова достовірність і популярна форма викладу надають книжці неабияке пізнавальне значення. Вона адресована всім, хто цікавиться історією Візантії і Київської Русі та хоче дізнатися щось нове, нетривіальне.

   Ініціаторами і виконавцями цього проекту, що засвідчує дуже давні  історичні корені українсько-вірменських зв’язків, виступили Національний заповідник “Софія  Київська” та Українсько-вірменське культурне товариство.

    Презентація книжки відбудеться у Софійському соборі  на його храмове свято та на свято Незалежності Вірменії – 21 вересня 2016 р. Початок о 17 год.