3 січня 2021 року виповнилось 165 років із дня народження художника І. Ф. Селезньова

3 січня 2021 року виповнилось 165 років із дня народження художника І. Ф. Селезньова

Селезньов Іван Федорович  (1856-1936)

Митець  народився й прожив все своє життя в Києві, де брав активну участь у мистецькому житті рідного міста, виставлявся на київських художніх виставках, на пересувних академічних виставках у Петербурзі, Ризі, Одесі, Казані та інших містах. Навчався в Петербурзькій Академії мистецтв (1872-1881) в класі П.П. Чистякова. За роки навчання був нагороджений золотими (1880, 1882) і срібними медалями (1876, 1877, 1878). Академію закінчив із золотою медаллю, званням класного художника І-го ступеня та правом на закордонне пенсіонерство.  У 1883-1886 роках жив і працював у Римі. Після повернення з Італії Іван Федорович оселився у рідному йому Києві. Повернувшись із закордонного відрядження він оженився і, за спогадами Ф. Маютина, у перший же рік, у квартирі сталася пожежа. Дружина захворіла тяжким нервовим захворюванням, від чого довго не могла позбавитися.  Тоді ж його залучили до створення розписів у Кирилівській церкві Києва.

І. Селезньов. Автопортрет

І. Селезньов. У Помпеї

За пів віку своєї педагогічної діяльності І. Селезньов підготував кілька поколінь художників, архітекторів та інженерів. Він викладав і в славетній Київській художній школі М. Мурашка, в якій, до речі, й сам навчався, і в Київському художньому училищі (з 1901 р. — викладач живопису, а з 1911–1914 р. був його директором), і в Політехнічному інституті з часу його заснування до 1924 р., а також в інших архітектурних та технічних вищих і середніх школах. У 1920-х рр. І. Селезньов мав художню студію, яка була однією з найпопулярніших у Києві й приваблювала багато охочих навчатися живопису й рисунку. Серед його студійців — художники В. Лимаренко, Ф. Маcютин, Д. Марьямчин, Л. Коростишевський, І. Варзар, мистецтвознавці О. Малашенко (згодом науковий співробітник Київського музею російського мистецтва), Я. Затенацький (з часом— доктор мистецтвознавства, професор), інженер-будівничий Б. Ухов, Л. Кіяніцина (потім відомий майстер художньої кераміки) та інші. Про його високий авторитет як педагога свідчить один показовий факт — Петербурзька академія мистецтв неодноразово запрошувала Івана Федоровича зайняти кафедру живопису, але художник любив своє рідне місто й залишився жити і працювати в ньому до самої смерті.

І. Селезньов. Останній акорд

Селезньов відомий як майстер портретного жанру.  Окрім величезної кількості станкових робіт Іван Селезньов залишив свої монументальні твори у стінописі київських храмів Кирилівській церкві та у Софійському соборі.

У Кирилівському храмі він написав Богоматір Оранту у консі центральної апсиди та Вознесіння Христа на склепінні центрального куполу.

І. Селезньов. Вознесіння Христа. Олійний живопис ХІХ ст. Центральний купол Кирилівської церкви

Монограма І. Селезньова. Центральна баня Кирилівської церкви

І. Селезньов. Оранта. Олійний живопис ХІХ ст. Конха центральної апсиди Кирилівської церкви

У Софії Київській на південній та північній стінах центральної нави художник створив два твори «Хрещення Ісуса Христа» (про цей твір, де в образах персонажів Селезньов передав портретні риси своїх сучасників, читайте 19 січня на свято Богоявлення) та композицію «Стрітення».

І. Селезньов. Стрітення. Софійський собор

І. Селезньов. Хрещення Ісуса Христа. Софійський собор

Текст, складений учнями Селезньова, до його дня народження:

«Как птицы в бурную ночь направляют свой полет на спасательный огонь маяка, так мы во время политических бурь собрались вокруг вас, зажегшего факел искусства. Вы одарили нас чистым полноценным золотом искусства и согрели приветом и лаской. Да хранит вас искусство великое и прекрасное!».

Відійшов у засвіти Селезньов у 80 років, саме в розпал сталінських репресій. Чекісти звинуватили його в українському буржуазному націоналізмі, але його не заарештували, просто не встигли із-за смерті. Він доживав свій вік разом із рідною сестрою й помер 31 березня 1936 року.

Підготувала І. Марголіна