ЗАПРОШУЄМО!

10 грудня о 15.00 відбудеться відкриття виставки

«ЗІРКА, ЩО ВІД КИЄВА ВОЗСІЯЛА», присвяченої 370-річчю із народження святителя Димитрія Ростовського.

Експозицію влаштовано на другому поверсі музею «Кирилівська церква». Адреса: вул.Олени Теліги, 12, м.Київ

 

ЗІРКА, ЩО ВІД КИЄВА ВОЗСІЯЛА

У грудні 2021 р. виповнилося 370 років від дня народження славетного святителя Русі-України Димитрія Ростовського (в миру Данила Савича Туптала, 1651–1709), уродженця м. Макарова, поблизу Києва. З нагоди цієї дати в музеї «Кирилівська церква» Національного заповідника «Софія Київська» відкрито виставку «Зірка, що від Києва возсіяла».

Димитрій Ростовський (Данило Туптало) – український церковний діяч, учений, письменник і проповідник, богослов, агіограф, автор «Житій святих». Життя Данила Туптала було тісно пов’язане з київським Кирилівським Свято-Троїцьким монастирем, у якому 1668 р. він з ім’ям Димитрій на честь св. Димитрія Солунського прийняв чернецтво від свого улюбленого вчителя – ігумена Мелетія Дзика.

Димитрій Ростовський як видатний проповідник здобув славу «Українського Златоуста», відомого не лише на теренах України, а й у Литві та Білорусі. За час свого чернечого життя він був ігуменом багатьох монастирів – у Батурині, Глухові, Чернігові; з січня по червень 1697 р. – ігуменом Києво-Кирилівського монастиря.

Ктитором Кирилівського монастиря був батько ігумена Димитрія – козацький сотник Сава Туптало. На його честь у червні 1693 р., на День Святої Трійці, о. Димитрій виголосив у Кирилівському храмі блискучу проповідь. Кирилівською церквою він опікувався впродовж усього життя, навіть коли був призначений митрополитом Ростовським і Ярославським. Спочив митрополит Димитрій 1709 р., а в 1757 р. його було канонізовано.

На хорах Кирилівського храму в ХІХ ст. влаштували та освятили вівтар на честь святителя Димитрія Ростовського. 1944 р. під час облаштування музею в Кирилівській церкві на хорах віднайшли реліквію – дошку з пам’ятним написом, яка була частиною кіота родової ікони Тупталів – Ватопедської Божої Матері. Ікона та кіот не збереглися, а дошку як раритет представлено в експозиції.

У північній частині нартексу Кирилівської церкви створено пантеон поховань членів родини майбутнього святителя: батьків Сави і Марії, трьох сестер і племінника. Майже одразу після смерті Сави Туптала (1599–1703), над його похованням було встановлено портрет. З часом портрет зістарювався, тому його неодноразово замінювали новими. На жаль, доля тих оригінальних портретів невідома. Нині в музеї в межах проєкту «Відродження втрачених святинь Кирилівської церкви» (ініціатор та автор проєкту – канд. іст. наук Ірина Марголіна) відроджується пам’ять про родину Тупталів. 2021 р. заслужений художник України Олександр Ольхов створив ростовий портрет Сави Туптала й подарував його Заповіднику. Цей портрет, а також художні твори з фондів київських музеїв представлено на виставці.

Висловлюємо щиру подяку меценатам проєкту – Ігореві Полуектову і Олександру Ольхову, партнерам виставки – Національному заповіднику «Києво-Печерська Лавра», Національному художньому музею України і Національному музею історії України,

а також київській художниці Олені Мельніковій за надані світлини.