15 листопада в Софії Київській офіційно завершилася виставка «Раритети Української козацької держави – Гетьманщини ХVII‒ХVIII ст.: до 30-річчя незалежності України». На ній було представлено автентичні історичні артефакти козацької доби, що експонувалися в соборі Святої Софії впродовж трьох місяців. За цей час виставку відвідали понад 40 000 киян і гостей столиці.
Особливий інтерес відвідувачів викликали оригінальні пам’ятки зі Швеції ‒ гетьманська булава та Конституція Пилипа Орлика («Пакти і конституції прав і вольностей Війська Запорозького…») 1710 р. Це перша у світі демократична конституція, що встановлювала основи державного устрою, форми правління, зокрема розподіл повноважень між різними гілками влади, окреслювала державні кордони. Конституція проголошувала в Україні станову республіку на чолі з гетьманом, водночас під протекторатом шведського короля.
Латиномовний оригінал Конституції Пилипа Орлика було представлено в Києві вперше за понад 300 років. «Ми також домовилися з дирекцією Національного архіву Швеції, що для широкого загалу ми зробимо факсимільну копію цієї Конституції», ‒ зазначила генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська.
Перед від’їздом колеги зі Швеції подарували Заповіднику факсимільну копію ще одного сенсаційного документа, нещодавно віднайденого в Національному архіві Швеції ‒ лист Карла XII до шведського посла в Османській імперії. Це, так би мовити, певна інструкція, в якій король пише про незалежність України та українського козацтва і просить посла всіляко це відстоювати. «Король Швеції хотів, щоб Україна була незалежною державою, так і пише в своєму листі – відтепер гарантовано, що Україна є незалежною державою… Це просто фантастичний факт для України», ‒ зауважила заступниця генерального директора Національного архіву Швеції Анна Карін Гермодссон.
Після оформлення митних документів історичні реліквії вирушили до місця постійного зберігання в Швеції.