Ландшафтне оточення

Ландшафтне оточення

Середньовічне місто-фортеця розташоване на північному схилі та біля підніжжя виступаючої в море високої Фортечної гори, яка з півдня (з боку моря) і зі сходу оточена крутими неприступними, а із заходу важкодоступними схилами. Сама Фортечна гора є природною домінантою всієї Судацької долини, і розташування тут укріпленого пункту дозволяло контролювати не тільки всю долину, але й морські і суходільні шляхи, що вели до неї. На узбережжі Судацької бухти, між Фортечною горою та горою Полвані-Оба розміщувалася портова частина міста, лінія оборони якої була поєднана з нагірною фортецею.

Своєрідність Судацької фортеці та її роль у навколишньому ландшафті визначаються органічним нероздільним зв’язком фортеці з невеликою чітко окресленою горою, що своїм південним урвистим скельним схилом видається в море, високо підносячись над ним, а протилежним північним пологим схилом прилягає до просторої мальовничої Судацької долини.

Фортеця, що захищала багате середньовічне місто, побудована з максимальним використанням оборонних якостей гори, яка простягнулась уздовж берега моря на 800 м і завширшки 500 м. З півночі укріплення зведені вздовж підніжжя гори і далі, охоплюючи її зі сходу і заходу, піднімаються вздовж урвистого краю в напрямку до вершини. Фортеця і гора є цілісним культурним ландшафтом, надзвичайно виразним архітектурно-природним утворенням, що тісно пов’язане з великим простором долини і розташованим у ньому містом. Фортечна гора і увінчуюча її фортеця панують над Судацькою бухтою і долиною, є ключовим елементом численних краєвидів.

Комплекс Судацької фортеці — могутня природно-містобудівна домінанта з великим радіусом дії. Він надає особливої краси та історичного характеру всій візуально пов’язаній з ним місцевості. Пейзажні якості нагірної фортеці мають таку ж високу цінність як і архітектурно-містобудівні, що багаторазово підтверджено творчістю відомих художників, письменників і поетів.

Високі пейзажні якості Фортечної гори, її домінуюча роль в оточенні обумовлені не лише її розмірами і формою, але і особливостями її розташування в Судацькій долині. Фортечна гора знаходиться на самому краю долини на березі моря. Вона розташована в своєрідному природно-просторовому вузлі долини, а саме: на межі суші і моря, і межі оточуючих долину підвищень, і її низьких територій. Віддалена більш ніж на кілометр від формуючих амфітеатр долини схилів гір і, підносячись над її рівнинною низькою частиною, вона візуально фіксує цей природний вузол, активно виділяє його в просторі долини. Архітектурно-природний комплекс Судацької фортеці добре оглядається зі значної частини Судацької долини та схилів обмежуючих її гір. Особливо активним є його видове розкриття у південній найширшій і наближеній до нього частині долини. У кілометровій зоні знаходяться найцінніші оглядові точки, розташовані на горах Сахарна голова і Полвані-Оба та біля повороту дороги, що веде до Нового Світу. В ній же знаходяться і найцінніші оглядові фронти. Оглядова вісь набережної, що плавною дугою пролягла майже на півтора кілометра вздовж відкритих просторів моря, є одним з кращих місць огляду Фортечної гори, її видового розкриття зі сходу.

Важливішою частиною зони огляду фортеці є її територія, з якої вона оглядається зсередини, і з якої здійснюється її найтісніший зв’язок з довкіллям. Звідси – з відкритої пласкої території колишнього міста – єдність архітектурно-природного комплексу фортеці з довколишнім ландшафтом постає особливо виразно. Фортеця вся обернена до нього і, знаходячись у природному вузлі і просторовому фокусі Судацької долини, є найкращим місцем її огляду.

Високі пейзажні якості має морська панорама Судака. Саме з боку моря особливо грандіозно виглядають увінчані зубчастими стінами і баштами стрімкі майже прямовисні скелі Фортечної гори, величної природної та історичної домінанти міста.