Ворота Батісто ді Дзоальйо ді Андало

Ворота Батісто ді Дзоальйо ді Андало

Історичні дані:

Були головними міськими воротами та охороняли центральний вхід до міста. Над ворітним отвором у мур вмонтовано геральдичну плиту з написом: “1389 рік у день 4 липня під час правління могутнього та вельмишановного мужа пана Батісто ді Дзоальо аніше Андало, благородного консула Солдайї”. Ворота побудовані між баштою 1385 р. Якопо Торселло та другою приворітною баштою Барнабо ді Франкі ді Пагана.

Архітектура:

Ворота розташовані на північному підніжжі Фортечної гори, між баштами Барнабо ді Франкі ді Пагана та Якопо Торселло; разом з якими  являють собою частину зовнішньої лінії оборони, яка захищала розташовану на  північному схилі Фортечної гори головну частину міста і єдиний в’їзд до нього.

Ворота Батісто ді Дзоальйо ді Андало

На першому етапі, після будівництва у 1385 р. башти Якопо Торселло, являли собою ворітний проїзд у фортечному мурі на схід від башти. У 1389 р. ворота були захищені прямокутним барбаканом, а з XV ст. напівкруглим. На їх північному боці збереглася закладна плита з ім’ям консула Батісто ді Дзоальйо та дата 1389 р. У 1414 р. під час реконструкції башти Барнабо ді Франкі ді Пагана головні ворота міста були остаточно сформовані. У такому вигляді вони дійшли до нашого часу. Зараз ворота являють собою розташований між двома баштами мур завширшки 6.15 м висотою 11.80 та товщиною 1,52  м. з щілиною для захисної решітки. На другому поверсі східної башти є вихід на уступ муру над прорізом воріт, де було розміщено механізм піднімання і опускання решітки. Ворота мають  проїзд, шириною 3,62  та висотою 4,72 м. Обмежений воротами простір мав довжину 5,80 м. У кладці північного муру зберігся паз для підйомної решітки.

Перебудови після 1414 р. не зафіксовані. Втрачено первісні зубці споруди. Археологічний шар досліджений до залишків будівель, що передували зведенню воріт.