Куртина VI (з баштовим виступом)

Куртина VI (з баштовим виступом)

Історичні дані:
Куртина VI знаходиться між Баштою № 5 (Донжон Консульського замку) та Баштою № 6 (Мала башта Консульського замку). Є складовою частиною комплексу Консульського замку. Виконувала захисну функцію з півдня, з боку моря та скелі. Являє невід’ємну частину Консульського замку та побудована одночасно з ним. Побудована у другій половині XIV ст.
Архітектура:
Розташована на східному відрозі хребта Фортечної гори, і є складовою частиною укріплень Консульського замку та цитаделі міста.
Куртина VI
Довжина куртини складає 36,43 м при висоті 5,81–10,35 м. Максимальна товщина – 1,41 м. Фундаменти встановлено безпосередньо на поверхню скелі, що була вирівняна підтескою. План куртини має складну конфігурацію. Від примикання у південно-східному куті донжону вона спрямована на схід, а потім, повертаючи на північ, прилягає до Безіменної башти № 6 (Мала башта Консульського замку). На місці повороту в куртині зроблено баштовий виступ у напрямку півдня з метою перекриття підходу до замку зі скелі, де є можливий підхід до Консульського замку (по природній щілині від підніжжя). В цьому виступі були потаємні двері (нині замуровані), від яких збігала вирубана в скелі вузька доріжка, що могла використовуватись під час облоги фортеці. Тут же був розташований туалет.
У районі примикання до донжону до куртини прилягають сходи для підйому до входу в нього та на бойовий хід самої куртини. В куртині зроблено бійницю у баштовому виступі у стіні, що спрямована на захід — у бік підходу по щілині від підніжжя скелі. Ще одна амбразура зроблена у східній ділянці куртини. Бойовий хід виступає за внутрішній фас стіни, вірогідно був ширший за рахунок дерев’яного настилу, що спирався на дерев’яні балки, горизонтально вмуровані у основу зубців. Висота зубців з парапетом (згідно з відбитком на стіні донжону Консульського замку у місті примикання куртини) складає майже 2 м. Куртина розташована впритул до донжону, та у перев’язь з північною баштою консульського замку. Це свідчить про те, що, імовірно, подвір’я консульського замку було збудоване пізніше, ніж башта донжону.
Перебудови не зафіксовані, втрачено зубці куртини. Археологічний шар відсутній у зв’язку з розташуванням на гребені скелі.